VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve městech vyrostou toalety pro zdravotně postižené

Chebsko – Na toalety se handicapovaní a osoby s dětmi do tří let dostanou pomocí Euroklíče.

9.7.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Ondřej Šmíd

Zdravotně postižení lidé a osoby pečující o dítě do tří let budou mít příležitost využít veřejné toalety z projektu Toa Point. Do něj se zapojila také města Cheb, Skalná a Mariánské Lázně. V Karlovarském kraji vznikne celkem deset veřejných bezbariérových sociálních zařízení za zhruba 25 milionů korun. Budou v nich toalety s umývárnami, které mají být dokončeny ještě letos na podzim. Iniciátorem projektu Toa Point je Národní rada osob se zdravotním postižením.

V Chebu vzniknou tři – ve Školní ulici (za budovou radnice), v parku při křižovatce ulic Dukelská a Májová (u autobusových zastávek) a v areálu Krajinky, v Mariánských Lázních se zrekonstruují veřejná WC u Ferdinandova pramene a ve Skalné se přebudují z autobusové zastávky u pošty. Všechna místa byla vybrána tam, kde je největší pohyb jak místních, tak i turistů.

Zařízení bude rozděleno pro muže, ženy a osoby se zdravotním postižením. Euroklíč je speciální zařízení, které mají k dispozici lidé se zdravotním postižením, aby se dostali k sociálnímu zařízení, výtahu, zdviži a podobně. Zažádat si o něj mohou také osoby s dětmi do tří let.

„Investorem celé akce není město, ale Národní rada zdravotně postižených, která si od našeho města stávající objekty za účelem provedení rekonstrukce pronajala,“ uvedl pro Skalenský zpravodaj starosta Skalné Radomil Gold. „Celý projekt je podporován z fondů EU a jakmile skončí povinné pětileté období pro takzvanou udržitelnost projektu, budou nově zrekonstruované objekty vráceny městu. Naše město se na celé akci podílí finanční částkou ve výši 129 000 korun.“

„Městu se podařilo získat z projektu Euroklíč dotační prostředky na výstavbu nové zastávky a s tím zároveň na bezbarierové veřejné WC. Tento záměr byl v plánech města již dlouhodobě a díky přiznané dotaci se jej podaří zrealizovat,“ doplnil krajský radní a zastupitel Skalné Jaroslav Bradáč. „Podíl města Chebu činí 481 tisíc korun,“ uvedla mluvčí chebské radnice Martina Kuželová.

Kde je možné Euroklíč zakoupit? „Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P se musí obrátit na mě na adrese Partyzánská 1/7, 170 00 Praha 7,“ uvedla Michaela Kubíčková, asistentka předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením ČR (NRZP ČR). Cena Euroklíče je 360 korun včetně DPH. „Osoby pečující o děti do tří let si mohou klíč zakoupit prostřednictvím mateřských center,“ vysvětlila další postup Kubíčková.

Autor: Nataša Šmatová

9.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční trhy v Chebu mají stále, co nabídnout.
6

Největší vánoční trhy v kraji stále mají co nabídnout, zajímavý program

JEDNÍM z česko- německých projektů je také obnovení tratě  z Aše do Selbu.

Týdny přátelství budou ve znamení festivalů

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Západní Čechy – Tradice se díky Deníku rozšířila na 600 míst v celé republice.

Švagři ovládli českou slamovou scénu

Sokolov – V pražské MeetFactory se uskutečnilo finále Mistrovství ČR ve slam poetry (specifický styl básnického přednesu, jehož podoba není přesně ukotvena jasnými pravidly, v principu ale platí, že přednes musí být natolik sugestivní, jímavý či zábavný, aby dosáhl největšího ohlasu v publiku).

Varský sbor zpíval dárcům krve

Karlovy Vary - Dárci krve měli odběry veselejší. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT