A ještě více problémů mají například nevidomí, kteří využívají pomoci vodicích psů. Tropické vedro zvířata mnohdy doslova paralyzuje.

„V těchto tropech máme vážně velké problémy. Naši věrní čtyřnozí pomocníci vedrem trpí," potvrdil nevidomý Emil Miklóš z Mariánských Lázní. „Pohyb venku pro vodicí psy není jen o venčení, oni v těch horkých dnech při vycházkách musejí pracovat naplno. Zabrat na rozpálených komunikacích dostávají jejich tlapky. Horko je sužuje, zmenšuje jejich pozornost, postřeh a aktivitu. Vlastně je to celé zpomaluje. To je pro nevidomé dost nebezpečné. Řada mých kolegů s vodicími psy je skoro pořád doma. Já s mojí relativně mladou, třiapůlletou pomocnicí, labradorkou Ghenie, to ještě celkem zvládáme. Ale starší psi mají větší problémy. A nejvíce trpí ti černí," uvedl a dodal, že jeho Ghenie v těchto dnech doslova miluje osvěžení v potoce protékajícím parkem v Mariánských Lázních. To se vždy ochladí moje fenka a tak trochu vlastně i já. Ona po rychlém vykoupání ve vodě ihned přiběhne, aby mi byla k ruce. No a nezapomene se správně otřepat, a tím mne osprchuje," usmíval se nevidomý Emil Miklóš.

Odborníci radí, že pokud dojde k přehřátí psa, je nutné ho urgentně ochladit. Veterináři nedoporučují koupele ve vodě, protože je to nevhodné z hlediska déletrvající účinnosti zchlazování.

Nejvhodnější je zabalit psa do mokrých ručníků, zapnout na něj stolní ventilátor, je-li k dispozici, a začít zvíře chladit například namrazenými balíčky zeleniny z mrazáku. Zvíře je dobré převézt urychleně na prohlídku k veterináři. Na klinice jsou pro zchlazení kritických pacientů používány obklady z namrazeného gelu (což je obdoba mražené zeleniny) a chladné nitrožilní infuze tekutin.

Pozor na přehřátí tehdy, kdy se k horkým teplotám přidá vítr, a člověk i pes se tak cítí být v tepelné pohodě.