Pro mnohé lidi na Chebsku jsou teplé letní dny příjemným obdobím v roce. Někteří se však veder obávají a pravidelně sledují biometerologické předpovědi.
Úpal, úžeh a přehřátí však hrozí také zvířatům.
„My stavíme koně pod stromy,“ řekla provozovatelka kočárové dopravy v Mariánských Lázních Eva Klestilová.
„Můžu říct, že je to lepší než v maštali, kde jsou miliony much a stojící těžký vzduch.“
V horkém počasí vypije kůň denně pět desetilitrových kýblů vody. Ideálním počasím je ale teplota do 25° Celsia.
„Ani rozpálená dlažba ale koním nedělá velké problémy, protože jsou okovaní. Je pravda, že se jim vysušuje rohovina, takže jim ji pravidelně mažeme. Kdybychom to neudělali, budou zvířata trpět bolestí z rozpraskaných ran,“ doplnila.
Že je nutné i u zvířat dodržovat stejná pravidla jako u lidí by si měli uvědomit také majitelé psů. Je důležité vědět, že pes (ale ani kočka)nemůže nadbytek tepla z těla vydávat pocením celým povrchem kůže, protože nemá potní žlázky.
Nejčastějším prohřeškem majitelů psů je, že jej nechají zavřeného v zaparkovaném autě. Každý takový člověk by si měl uvědomit, že i při krátkodobém zastavení a ponechání vozidla na slunci se může teplota uvnitř vozu vyšplhat až k 70° Celsia.
„Jednou nás příjemně překvapili v ZOO v Dvoře Králové,“ podělila se o své zkušenosti Chebanka Alena Zimová.
„Jeli jsme s dětmi na výlet i se psem a chtěli jsme jej nechat v autě, takže jsme hledali stín. Když jsme od auta odcházeli, volal na nás hlídač, že si psa můžeme vzít dovnitř areálu. Pochopitelně jsme za něj museli zaplatit zvláštní vstupné, ale určitě je to milé, když víte, že se nemusíte bát, jestli se vám zvíře v autě nepřehřeje. Ale obdivuji lidi, kteří si vybírají dovolenou podle toho, kam je pustí se psem,“ dodala.
Co by měli majitelé zvířat vědět
Úpal a úžeh dostanou nejčastěji psi v zaparkovaném autě.
K úžehu může dojít také na místě, kam praží sluneční paprsky a zvíře nemá možnost zalézt do stínu.
Nestačí psa ochladit ve vodě, protože si neponoří hlavu, která zůstává suchá a přehřátá. Proto musíme jeho hlavu ochlazovat sami chladnou vodou.
Pes ani kočka nemají potní žlázky, nemohou proto přebytek tepla vypotit. Musí ho vydýchat s vyplazeným jazykem.
Každý z chovatelů a majitelů zvířete by měl být schopen poskytnout svému zvířecímu miláčkovi první pomoc.