Při přesunu všech klientů pomáhá záchranná služba a hasiči. Ke sloučení obou domovů kraj přistoupil především z důvodu, že chtěl napravit nerovnoměrné rozdělení počtu lůžek v domovech pro seniory v okrese Cheb. Z prázdného domu v Dragounské chce město Cheb vybudovat dům sociálních služeb. Jako první se do jeho prostor přemístí denní stacionář Mája.

„Přesun se týká celkem 59 obyvatel domova. Zbylých 5 klientů zůstane zatím v domově v Dragounské ulici, do doby jejich stěhování budou mít veškerou potřebnou péči. S klienty i jejich rodinami se bude jednat o jejich budoucím přesunu,“ vysvětlila tisková mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.

Samotný nynější přesun zajistily hasičský záchranný sbor a zdravotnická záchranná služba, která převážela imobilní klienty.

„Hasiči si vzali na starost převoz osobních věcí a vozili mikrobusem ostatní lidi. Zaslechl jsem i zvěsti, že si tímto způsobem budou složky Integrovaného záchranného systému Karlovarského kraje nacvičovat evakuaci. Chtěl bych všechny ujistit, že jde o nezištnou pomoc profesionálů, která vznikla dohodou s hasičským záchranným sborem, a doufám, že to u klientů nevyvolalo zbytečné obavy. Všichni jsme se snažili o to, aby přesun proběhl bez problémů a aby lidi co nejméně zatěžoval,“ sdělil náměstek hejtmanky Petr Kubis. Lidé z domova v Dragounské ulici budou mít v DPS Skalka k dispozici kompletně vybavené pokoje a moderní zázemí.

Ilustrační foto
Podmínky v bílé stopě jsou naprosto ideální

„U nás na ně čekají pokoje vybavené elektrickým polohovatelným lůžkem, nábytkem včetně seniorského křesla, malou kuchyňskou linkou. Každý pokoj má toaletu a koupelnu upravenou pro lidi s pohybovými problémy. Všem znovu vysvětlíme základní věci, které se týkají stravování, pohybu po domově, možností využití volného času. Až se zabydlí, věřím, že u nás najdou i nové přátele, “ poznamenala ředitelka DPS Skalka Alena Samuelová. Ke sloučení obou domovů kraj přistoupil především z toho důvodu, že chtěl napravit nerovnoměrné rozdělení počtu lůžek v domovech pro seniory v okrese Cheb, kde je celkem 464 lůžek v 9 domovech, v okrese Sokolov, kde je celkem 204 lůžek ve 3 domovech, a v okrese Karlovy Vary, kde je celkem 205 lůžek v 6 domovech, a přitom zde žije nejvíce osob vysokého věku. „Chápu, že náš záměr zneklidnil mnohé občany města Chebu. V domově Skalka však čeká na klienty z domova v Dragounské ulici komfortní a důstojné prostředí. Chtěl bych velmi poděkovat panu starostovi a panu místostarostovi Chebu za spolupráci a vstřícný přístup. Těší mě, že město využije volné prostory k poskytování sociálních služeb,“ dodal náměstek hejtmanky.

Vedení města požádalo, aby mu kraj bezplatně převedl současné vybavení domova, které nebude zapotřebí ani na Skalce, ani v jiných zařízeních. V DPS Dragounská vznikne centrum sociálních služeb. Kromě denního stacionáře se sem postupně přesunou i zbývající služby ze zařízení Mája anebo kanceláře městské příspěvkové organizace Správa zdravotních a sociálních služeb.

Ilustrační foto.
Lázním došla trpělivost. Koupily nový radar na neposlušné řidiče