Deset pacientů opustilo brány sokolovské nemocnice v pátek 19. února krátce po 16. hodině a za doprovodu policistů a zdravotních posádek se vydalo podle mluvčí Markéty Singerové na Vysočinu do nemocnice v Humpolci.

Naložení pacientů trvalo asi hodinu a půl. Jak mluvčí Singerová upřesnila, nešlo o pacienty ve vážném stavu, přesto se jednalo o nakažené, kteří potřebují kyslíkovou podporu. "Někteří byli sedící, někteří ležící. Naložit je všechny do velkokapacitní sanitky není přitom vůbec jednoduché, protože musí být vyvážená na všechny strany," vysvětlila. "Jsme rádi, že se nám podařilo ulehčit kapacitám nemocnice před víkendem, který bývá v poslední době opravdu náročný. Pacienty se snažíme neustále uvolňovat a za každé místo jsme rádi." Jen k pátečnímu ránu leželo v sokolovské nemocnici 14 lidí na intenzivní covidové péči, dalších 66 na standardní.

Sanita jezdí v Karlovarském kraji každou chvíli, v Karlových Varech se zvuk houkačky ozývá několikrát do hodiny. Nejen nemocnicím docházejí kapacity, na hraně jsou už i záchranáři, kteří covidní do nemocnic vozí. "Budeme muset znovu posilovat posádky. Už nyní přitom v Sokolově jezdí čtyři sanity místo tří před pandemií. A ve středu budeme posilovat o další sanitku. Nárůst výjezdů je enormní," konstatoval mluvčí záchranné služby Radek Hes.

Kolona sanitek včetně speciálního velkokapacitního vozu Fénix pro dvanáct lidí dorazila do nemocnice v Sokolově poprvé 5. února. Ze Sokolova a Chebu se tehdy převáželo celkem 25 pacientů s covidem ve středně těžkém stavu do zdravotnických zařízení v západních Čechách, Středočeském kraji a v Praze.