VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velký akordeonový orchestr sklidil za hranicemi republiky skvělý ohlas

Mariánské Lázně, Réunion – S nebývalým ohlasem se setkal na exotickém ostrově Réunion Velký akordeonový orchestr ZUŠ Fryderyka Chopina Mariánské Lázně

3.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENíK

S takovým, že dostal nabídky na účinkování i v dalších zemích.
„Jeli jsme na reciproční výměnu žákovských orchestrů,“ vysvětlil důvod cesty do zahraničí Alexandr Smutný, duchovní otec orchestru. „Byli jsme ubytováni v San André, kde je žákovský orchestr, se kterým jsme navázali kontakty. Bydleli jsme v rodinách a za dobu pobytu jsme odehráli osm koncertů,“ pokračoval.

Ale nebyli tu jen hráči na akordeony, 28 těchto nástrojů doprovázely troje varhany, basová kytara, zpěvačka a tři trumpety. Celkem jelo 39 lidí.
„Ty odehrané koncerty byly různého charakteru,“ pokračoval Smutný. „Byly to třeba školní výchovné koncerty, při nichž jsme měli ohromné publikum, ukázněné a pozorné, hráli jsme i ve velkých sálech a také pro sponzory, kteří nám cestu zaplatili,“ vyjmenoval. Nejen hudbou ale žili čeští muzikanti ve Francii.

Z krásné přírody si odvezli obrovské dojmy. Byli se podívat na nedávno aktivní vulkán. „To bylo dramatické, ty obrovské plochy zalité lávou. Podívali jsme se i do vyhaslých sopek, podívali jsme se do hor. Všude kolem byla neuvěřitelná příroda, ty vodopády…,“ zavzpomínal na čerstvé zážitky Smutný. Jeho žáci zároveň poznali, jak se žije v jiných rodinách. „Tam je spousta národnostních skupin a my jsme dostali příležitost poznat jejich kulturu, stravu, která byla hlavně z přírodních zdrojů,“ zmiňoval především čerstvé ovoce. A zmiňované nabídky? „Jsou zejména do Jižní Afriky,“ poznamenal Smutný.

Jak podotkl, jediným problémem jsou peníze. Ale nejen to, i čas hraje svou roli. Orchestr totiž tvoří i žáci, kteří již odrostli dětským střevícům a dojíždějí ze všech koutů republiky. „Jezdí z Prahy, Hradce Králové i z Olomouce,“ řekl Smutný. Zkoušky se proto konají dlouho do pozdních večerních hodin v pátek. Jinak je to s místními dětmi, žáky osmých tříd a studujících střední školy v Mariánských Lázních. Ty se scházejí také v pátek, ale odpoledne.

Autor: Nataša Šmatová

3.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení