Stále méně peněz dostávají obce na Mariánskolázeňsku od státu do svých rozpočtů. Proto také vznikla petice proti diskriminaci venkova.
„Už jsme se k ní připojili,“ řekla starostka Dolního Žandova Eliška Stránská. Podle ní většinu obecních příjmů tvoří přísun od státu. „Hospodaříme s deseti milióny korun. Šest miliónů máme z daní. Tato suma už ale dva roky stále klesá,“ dodala.
Stejná petice, ke které se připojili Žandovští, se projednávala také na posledním jednání zastupitelů Mariánských Lázní, kde se kolem ní strhla bouřlivá diskuse.
„Zákon o rozpočtovém určení daní se musí změnit,“ tvrdil mariánskolázeňský starosta Zdeněk Král (ODS). Podle něj považuje Praha za venkov i města o velikosti Mariánských Lázní. „Také my potřebujeme více peněz. Není možné, aby Praha, ve které žije zhruba deset procent obyvatel republiky, získala asi třetinu z daní,“ dodal starosta.
Tomu okamžitě začal oponovat Petr Horký (ČSSD) „Malé obce sice nejsou spravedlivě oceněny, ale bojím se, aby v případě změny zákona nedostaly přidáno na náš úkor. Je to reálné nebezpečí,“ varoval.
Daňové příjmy malých měst a obcí ale stagnují a leckdy i klesají.
„Musíme proto vyvíjet tlak na státní správu. Je dobré jim připomenout, že něco není v pořádku,“ shrnul starosta Král. Mariánské Lázně podle něj nejsou sice v přímém nebezpečí, ale to samé se nedá říct o řadě obcí v okolí města. Jejich rozpočty nejsou v dobrém stavu. „Mohlo by se také stát, že se budou chtít přidružit zpátky k nám,“ poukázal starosta.