Stavění milíře a výroba dřevěného uhlí mají na Ašsku hluboké kořeny. Tento způsob byl běžný od středověku až do průmyslové revoluce, kdy jej postupně nahradily modernější technologie. V historii se dřevěná surovina používala především v řemeslných a později i v průmyslových odvětvích.

Milíř je kuželovitá hromada třísek a dřeva zakrytá většinou hlínou, ve které se za omezeného přístupu vzduchu pálí dřevo na dřevěné uhlí. Tomuto procesu se říká karbonizace, trvá několik dní a přibližně desítka dobrovolníků ji nepřetržitě kontroluje. „Na začátku si připravíme metrové špalky dřeva, postavíme z nich takzvaný komín, který následně pokryjeme větvičkami, hlínou a zapálíme,” popisoval 13. června Michal Kopásek, předseda Spolku přátel ašského milíře, zatímco umně prošťouchal kouřící homoli, aby umožnil nepatrný vzduchový průchod. V okruhu několika metrů v tu chvíli zesílil odér dehtu a štiplavého dýmu.

close Ve Vernéřově u Aše rozhrabou tradiční milíř. info Zdroj: Deník/Pavla Sofilkaničová zoom_in Ve Vernéřově u Aše rozhrabou tradiční milíř.

Spolek vyprodukuje každý rok několik stovek kilogramů přírodní suroviny. „Většinou si uhlí pálíme pro sebe, přátele ašského milíře. Ale pár pytlů si koupí i návštěvníci,” dodal Michal Kopásek s tím, že minulý rok naplnili rekordních sto padesát sedmnáctikilových pytlů.

Rozhrabání ašského milíře přerostlo po letech ve vyhledávanou kulturně-společenskou událost, která navíc přináší i aktuální poselství. Připomíná hodnotu udržitelného hospodaření s přírodními zdroji. „Obdivuji, že se v dnešní době najdou dobrovolníci, kteří na úkor svého pohodlí a času probouzí hodnoty a způsob života našich předků. Beru to jako milou povinnost, abych se přišla podívat,” uvedla obyvatelka Aše paní Jarmila, která se na akci chystá s celou rodinou.

Dobrovolníci začnou s rozhrabáním už v sobotu ráno. Pro veřejnost akce začne ve dvě odpoledne. „Milíř máme nejdéle kolem poledne rozhrabaný a nařádkovaný. Odpoledne pak vystoupí country kapela Crazy Horses, exhibiční představení bude mít strongman Čestmír Šíma a hasiči přivezou techniku, která většinou potěší nejen děti,” uzavřel předseda Spolku přátel ašského milíře Michal Kopásek.