Dvěma závody ve východočeské oblasti začal letošní B žebříček Čechy v orientačním běhu, na který se sjelo více jak tisíc závodníků. Barvy Karlovarského kraje hájilo tucet běžců ze čtyř oddílů.

Sobotní klasickou trať uspořádal oddíl ze Studence v obci Mostek. Tratě byly postaveny v mírně zvlněném dobře průběžném terénu se středně hustou sítí cest a průseků. V cestě stály hlavně různě husté porosty. Měřítko mapy bylo pro všechny kategorie 1:15000, na což si stěžovali mnozí veteráni. Čitelnost v místech s mnoha drobnými detaily byla horší.

Úsměvným jevem, který zapříčinil název mapy vytištěný netradičně na dolním okraji, bylo, že nemálo závodníků – zvláště těch starších – si na mapovém startu otočilo mapu vzhůru nohama a vybíhalo na opačnou stranu. Tento omyl znamenal i několikaminutovou ztrátu.

Noc ze soboty na neděli vyplnil pořádný liják, takže kamenitý podhorský les v Horní Nové Vsi u Lázní Bělohrad, kde sportovci z Nové Paky uspořádali krátkou trať, se stal ještě nebezpečnějším na pohyb. Však také několik jedinců muselo z důvodu pádu vyhledat po závodě lékařskou pomoc.

Dominantu lesa tvořil roztáhlý kopec poznamenaný dávnou těžbou kamene. Touto činností vznikly v prostoru stovky jam, údolíček nebo rýh. Rychlejší pohyb byl v těch místech prakticky nemožný. Zhruba polovina kontrol se skrývala právě tam.

Dobře si na závodech počínali veteráni Svatava Nováková ze Slovanu Karlovy Vary a Josef Milota z Mariánskolázeňského orientačního klubu MLOK. Oba se dokázali po oba dny dostat na stupně vítězů.

Nováková obsadila v kategorii D 55 první a druhou příčku, Milota v kategorii H 40 skončil třetí a první.

Špatně si nevedli ani další mariánskolázeňští běžci. Luděk Bartoš doběhl v kategorii H 40 pokaždé na čtvrtém místě a jen o něco hůře dopadli jeho starší oddíloví kolegové Jan Fišák (6. a 4.) a Jan Sklenář (5. a 6.).

Karel Pilař a Jindřich Kovář – veteráni z oddílu KČT Aš – si pořád kladou vyšší cíle a poměřují se s mnohem mladšími borci v hlavních kategoriích. Tentokrát se jim ale vedlo nevalně. Pilař byl v sobotu hodnocen na 63. příčce v kategorii H 21 B a v neděli skončil v kategorii H 21A sedmdesátý.

Kovář se mohl v sobotu na klasické 12,6 km dlouhé trati s 22 kontrolami poměřit v kategorii H 21 C nejen se sedmi desítkami soupeřů ale také s naší dlouhodobě nejlepší reprezentantkou Danou Brožkovou ze Sportcentra Jičín.

Ta si tuto kategorii zvolila v rámci tréninkové přípravy na blížící se mistrovství světa ve Francii a nedopadla vůbec špatně. Na vítězného Krejsu z Chrasti (76 min. a 40 s.) sice ztrácela necelých pět minut, obsadila ale třetí příčku a ašskému Kovářovi na 28. místě nadělila šestnáct minut.

V neděli už Brožková zvolila svoji kategorii D 21 A, kde suverénně zvítězila. Kovář běžel kategorii H 21 B a doběhl padesátý.

Výsledky ostatních závodníků z Karlovarska: H 14 B – Vojtěch Bartoš (Mar. Lázně, 37. a 36), H 16 B – Jiří Frank (Aš, 21. a 13.), D14 B - Veronika Kubínová (10. a 24.), D 16 B – Marcela Žandová (obě K. Vary, 5. a 14), H 60 - Jaroslav Jirásek (Cheb, 22. a 24.)