Pouhých několik minut řádil v regionu vítr s přívalovým deštěm. Výsledkem byly desítky spadlých stromů a přerušená doprava v některých úsecích silnic i železnic v kraji.

„Vítr se regionem přehnal před polednem. Krátce po půl dvanácté přišlo první hlášení o spadlém stromě v Chebu. Po poledni již drnčel telefon každé dvě minuty,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Prudký déšť a vítr neztrpčovaly život pouze hasičům. „Já tu bouřku málem nepřežil. Když to začalo foukat, vracel jsem se domů. Z nějakého balkónu spadl truhlík s květinami a rozbil se asi metr přede mnou,“ řekl Zdeněk Studený ze Sokolova.

První poryv větru zasáhl skutečně celý kraj. V Chodově spadl strom na osobní auto zaparkované před stanicí městské policie. Při pádu poškodil také střechu místní hasičské zbrojnice. „Smršť se přihnala během chvilky. Vítr vyvrátil jeden strom před stanicí, který následně spadl na zaparkované auto. Naštěstí v autě nikdo neseděl,“ upřesnil chodovský strážník Petr Heth. Při pádu stromu nebyl nikdo zraněn. Škoda na majetku prozatím nebyla vyčíslena.

Další nárazy větru přišly před pátou hodinou odpolední. Stromy padaly na elektrické vedení. Polomy zasáhly také železniční trať u Aše. Strojvedoucí přijíždějícího vlaku soupravu zastavil jen těsně před spadlým stromem. Celkem hasiči vyjeli k jednatřiceti událostem spojeným s větrnou smrští. Vedle profesionálů zasahovaly i jednotky dobrovolných hasičů z dvanácti obcí v kraji.

Bouře způsobila také lokální výpadky elektrického proudu. Kupříkladu na Kraslicku elektřina vypadla hned dvakrát.

Rychlost, s jakou se bouře přihnala a zase ustoupila, překvapila i běžné občany. „Šla jsem zrovna do města, když začal hrozný liják. Než jsem stihla doběhnout pod blízký přístřešek, byla jsem totálně promočená. Ale ani pod střechou nebylo lépe. Kvůli silnému větru na mě voda cákala z boku,“ podělila se o svůj zážitek Kristýna Pavelková ze Sokolova.

S bouří zasáhlo Karlovarský kraj také krupobití. Místy tvořily kroupy souvislou pokrývku. Vážnější škody však nezpůsobily.

Podle meteorologa Rudolfa Kovaříka je podobné počasí pro srpen velice neobvyklé. Konec letních prázdnin se zpravidla vyznačuje stálejšími podmínkami. Bouře s sebou také přinesla studenou frontu, která pro dnešní den ovládne republiku. Podle předpovědí by se ale v průběhu týdne měly teploty opět mírně vyšplhat.

VÁCLAV BAŽANT