I hlavní představitel Karlovarského kraje se už může pyšnit při různých příležitostech hejtmanským řetězem, který vyjadřuje specifika a jedinečnost našeho kraje.

„Nechat zhotovit insignii pro hejtmana byl jeden z úkolů, který před námi stál už při nástupu do úřadu v roce 2016,“ poznamenala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. „Trvalo dlouho, než jsme našli toho, kdo by ji zhotovil,“ podotkla. Hejtmanský řetěz pochází z ateliéru Petra Vogela ze Západočeské univerzity v Plzni, katedry designu. „Hlavním záměrem pro mě bylo vyjádřit specifičnost a jedinečnost kraje v jeho lázeňství, vodních dílech, ale také v rudné činnosti. Kromě dvou zákonem daných věcí, což je použití státního znaku a erbu kraje, je celý řetěz postaven na těchto segmentech,“ přiblížil Petr Vogel. První, opakující se nosný segment představuje symbolicky tvar třech vln a svým transparentním charakterem vodní svět řek, léčivých pramenů, koupelí, vřídel, jezer a rašelinišť. „Tento nosný segment je sestaven ze třech opticky rozpohybovaných vln z drahých kamenů, křišťálu, záhnědy a akvamarínu,“ popsal. Druhý segment řetězu je tvarován třemi rovnými, modelově lomenými, broušenými a leštěnými kameny. Ty jsou svým narůstajícím a prohlubovaným charakterem odkazem na tzv. materiálově tvrdé suroviny, především na proslulý karlovarský vřídlovec a těžbu uhlí a rud. „Tento druhý, nosný segment řetězu je sestaven ze dvou drahých kamenů, tmavě hnědočerného slovenského opálu a karamelově rezavého dřevitého opálu,“ pokračoval v popisu. Nosným materiálem celého řetězu je stříbro, odkazující na místní vzácné jáchymovské naleziště.

Závěsný odznak pro hejtmanku Karlovarského kraje vznikal v průběhu prázdnin v jeho ateliéru. Spolupracoval s řadou firem, plaketa s pozlaceným nápisem a vyobrazením krajského znaku je vyrobena z taveného křišťálového skla ve světoznámé karlovarské sklárně Moser. Hodnota závěsného řetězu je necelých 240 tisíc korun.

„Myslím si, že insignie je velmi zdařilá. Troufám si říct, že kraj bude mít nejhezčí odznak ze všech krajů,“ poznamenala s pýchou hejtmanka. Dodala, že zatím je délka řetězu přizpůsobena pro ni. „Je možné ho ale prodloužit a nastavit tak, aby ho mohl při slavnostních příležitostech nosit i muž,“ dodala.

Hartenberské strašení si i letos návštěvníci pochvalovali.
FOTO, VIDEO: Hartenberské strašení přilákalo tisícovku dětí i dospělých