Na nově zrekonstruované chebské pěší zóně stojí už několik týdnů Brána času. Umělecký artefakt, který rozdělil obyvatele Chebu na odpůrce a zastánce díla. Tvůrci zóny a autor samotné Brány času Marián Karel se proto rozhodli využít moderní technologie.

Na YouTube (největší internetový server pro sdílení videí, pozn. red.) vyvěsili film, který vysvětluje, proč se část města změnila zrovna tímto způsobem a proč na jejím konci stojí právě Brána času. Vidět ho čtenáři mohou také na webových stránkách Deníku.
Video, které na internetu vidělo už kolem čtyř tisíc lidí, změnilo názor na dílo jen u části obyvatel.

„Pamatuji si, když Bránu času instalovali,“ řekla Hana Kolářová z Chebu. „Vůbec se mi to nelíbilo. Po zhlédnutí videa jsem ale pochopila, že dílo s pěší zónou dává smysl. Už se na to dívám jinak.“

Uměleckému artefaktu obyvatelé často vyčítají, že se do historického centra nehodí. Video architektů z A69 (zhotovitelů projektu zóny) už viděl například chebský student Michal Vališ. „Brána času se mi líbí, přijde mi originální a alespoň tam něco stojí,“ uvedl. „Sice se hodí k moderní pěší zóně, bohužel ale ke Špalíčku a hradu moc ne.“

Někteří nemohou artefaktu přijít na jméno bez ohledu na video.
„Brána času se mi nelíbí, protože je to akorát železný, nic neříkající sloup,“ řekla Martina Burešová, další studentka. „Ten, kdo tu nežije, nemůže vědět, o co jde. Když jsem okolo ní šla v neděli s přáteli z Ameriky, mysleli si, že to tam zapomněli dělníci.“

Podobně dílo okomentoval i student Tomáš Philipp. „Celkově se mi pěší zóna moc líbí, ale Bránou času si nejsem jistý,“ řekl.
Brána času ale nemá jen své odpůrce. Radek Mrázko, projektant z chebského regionu, o ní řekl: „Brána času je podle mě zajímavé ozvláštnění do té doby nedotknutého náměstí. Je to zajímavý nápad a myslím, že zapadá do kontextu nové pěší zóny,“ dodal.

Sám autor, akademický sochař Marián Karel, v Chebu už o artefaktu mluvil: „Líbí se mi, když se o uměleckém díle lidé baví, líbí se mi, i když nadávají. Nejhorší totiž je, když si lidé díla ani nevšimnou.“

VÁCLAVA SIMEONOVÁ
PETRA CÍCHOVÁ

Video o bráně času můžete vidět zde