Konec, žádný vědeckotechnický park v bývalých kasárnách ve Velké Hleďsebi nebude. Jednání o výstavbě technoparku selhala, partner, který by do projektu vstoupil, se nenašel.

„Kraj před časem smetl spolupráci ze stolu,“ informoval starosta Velké Hleďsebe Vítězslav Padevět. „Soukromí investoři také nemají zájem.“ Právě nové vedení obce přišlo s tím, že se bez partnera v tomto projektu neobejdou.

„Obec potřebovala úvěr ve výši sto milionů. Dvě banky to odmítly úplně a jedna chtěla stoprocentní záruku. I kdybychom úvěr dostali a technopark vznikl, obec by neutáhla provozní náklady,“ uvedl starosta s tím, že ročně by provoz stál přibližně deset milionů korun. Pro Hleďsebi, která má rozpočet ve stejné výši, by to mělo katastrofální následky. „Přitom nápad to nebyl špatný.

Kdyby do toho vstoupil Karlovarský kraj, bylo by to reálné. Už při prezentaci na krajském úřadě vystoupili vědci, kteří byli přesvědčeni, že se park do posledního místa naplní,“ přiblížil. Místo prosperujícího technoparku zbyly Hleďsebi jen dluhy. „V současné době musí obec zaplatit 6,7 milionů korun za projekt, který minulé zastupitelstvo nechalo zpracovat,“ řekl Padevět.

Co to znamená pro obyčejné občany?

„Plánovali jsme, že ještě letos začneme s rekonstrukcemi komunikací, nezačneme. Chtěli jsme vybudovat veřejné osvětlení, nebude,“ dodal Padevět. „Je to průšvih,“ řekla Dana z Velké Hleďsebe. „Větší by ale byl, kdyby se technopark vybudoval. Zůstal nám ´jen´ dluh. Kdyby vznikl, měli bychom oči pro pláč.“