Začali tam totiž v infocentru půjčovat tablety, kde je nahraná speciální aplikace Virtuální Aš. Ta dokáže zobrazit zmizelý historický kostel v jeho původní podobě. Do infocentra si vypůjčit tablet chodí stále více lidí. Jen během prvních tří týdnů si bývalý kostel na displeji tabletu prohlédla téměř stovka obyvatel a zájem nadále roste.

„Na začátku projektu jsme se zájemci došli až k místu, kde se kostel nacházel, abychom jim vysvětlili, jak přesně se s tabletem pracuje," informovala Petra Dobrovolná z ašského infocentra. „Zatím jsme se setkali se samou chválou a žádné zádrhely s prací na tabletu nenastaly," uvedla pracovnice infocentra.

Turisté velmi dbají na to, aby tablet s nahranou aktualizací včas vrátili. Pokud tak neučiní, hrozí jim stokorunová pokuta.

„Vratná záloha při vypůjčení tabletu je 1000 korun. A následně se s uživatelem dohodneme, kdy přístroj do infocentra vrátí. Musí to však stihnout do konce pracovní doby, jinak musí zaplatit stokorunu jako pokutu," upozornila Petra Dobrovolná.

V tuto chvíli je v aplikaci tabletu možné zobrazit pouze zaniklý evangelický kostel svaté Trojice u městského úřadu. Další historické objekty budou postupně přibývat. Ašskou pokladnu vývoj aplikace stál milion korun.