Osmery housle za osm milionů korun včera dorazily do Chebu. Do města je přivezl slavný český virtuos Jaroslav Svěcený. A koho jiného by takovými skvosty mohl víc potěšit, než studenty houslařské školy?


Na slavnostní zahájení školního roku přivezl virtuos nástroje z doby od 17. století až po necelý rok staré. „Budou součástí výstavy Slavné Evropské housle – Praha 2009,“ vysvětlil Jaroslav Svěcený, který je jejím organizátorem. Ten školní rok na chebské houslařské škole zahajuje již asi pátým rokem. Na časy, kdy do chebské houslařské školy začal jezdit, si virtuos pamatuje. „Byla to doba, kdy se řešil osud školy,“ popisoval. „Jsem moc rád, že škola existuje, že se studenti učí houslařskému oboru. Byl bych nerad, kdybychom za pár let říkali, že české houslařství mělo úžasnou minulost, ale nemá budoucnost. I tato škola je důkazem toho, že budoucnost má.“ Je rád, že ji může podpořit alespoň svou návštěvou. „A dokud budu moci, budu v tom pokračovat.“


Říct, jakou hodnotu mají přivezené housle, není snadné. „Mohu vám říct třeba to, že jsou pojištěné na osm milionů korun.“ Převážet je se ale nebojí. „To bych na ně nesměl ani hrát, jen je mít za neprůstřelným sklem,“ smál se.


Z návštěvy Jaroslava Svěceného má radost také vedení školy. „Už když přijel poprvé, studenti byli nadšení,“ uvedl zástupce ředitele chebské integrované školy Jiří Houtke. „Bylo to pro ně velikánské překvapení.“ Také teď je podle něj vidět, že studenty jeho návštěva opravdu motivuje.


Radost z návštěvy měli studenti také tentokrát.


„Velmi se mi líbí staré housle,“ řekl student Martin Mařík z Prahy, který chebskou houslařskou školu studuje. „Jistě by stálo za to zajít se na chystanou výstavu podívat,“ dodal.


Studenti pěli jen chválu. „Návštěva pana Svěceného a prohlídka houslí byla velmi zajímavá,“ pověděl Pavel Pápeš z Doubravy u Chebu. „Jsem rád, že tato škola pořádá takové akce.“


Každý si prostě přišel na své. „Nejvíce mě dnes zaujaly pražské housle,“ podotkl Jakub Sloup z obce Plasy.


Chebská houslařská škola je proslulá. Proto se Deník Jaroslava Svěceného zeptal, jakou pozici obor v republice i ve světě má. „U nás je houslařství absolutně nedoceněné,“ konstatoval. „Často ani lidé u nás nevědí, co zde mají. Naši houslaři patří ke špičce. Bohužel se často setkávám s tím, že třeba italské housle z 20. století, které nejsou zdaleka tak pěkně udělané jako ty české, stojí o 'nulu' víc, než ty naše.“ Důvodem, proč ho to mrzí, je fakt, že ve světě české housle málokdo zná. Víc se o nich lidé mohou dozvědět na výstavě Slavné evropské housle. Tu zájemci mohou vidět od 30. září do 29. listopadu v pražském Obecním domě. Během dvou měsíců budou umělci na všechny nástroje hrát. „Nebude to jen výstava na dívání,“ dodal Jaroslav Svěcený.

Václava Simeonová

Jan Buriánek