Není to ani čtrnáct dní, kdy Deník upozorňoval na zvyšující se počet ztracených houbařů. A ze čtvrtka na pátek policisty zaměstnal další takový případ. U Mariánských Lázní se ztratil osmdesátiletý muž. Příběh měl ale šťastný konec. Houbaře policisté našli – kromě škrábance na koleni byl naprosto v pořádku.

Nepřišel k vozidlu

„Muž, ročník 1930, šel ve čtvrtek na houby,“ popisovala policejní mluvčí Andrea Pomichalová. Protože se ale nevrátil k vozidlu, začali jej k večeru příbuzní hledat. Neúspěšně. Zalarmovali proto policii, která začala po fyzicky zdatném seniorovi pátrat. Ve čtvrtek ho hledali až do třetí hodiny ráno. Hned dopoledne pátrací akce začala znova.

Policisté byli úspěšní

Muže hledalo asi 40 policistů, hasiči, nasazený byl i policejní vrtulník.

„Policisté seniora uviděli z vrtulníku,“ uvedla mluvčí. Našli jej asi pět kilometrů od místa, kde se ztratil. „Měl pouze škrábanec na koleni, jinak se cítil dobře.“

Neskrýval vděčnost

Vitální senior neskrýval vděčnost.

„Jsem maximálně vděčný policistům, odvedli skvělou práci,“ uvedl Karel Bulowski z Mariánských Lázní. Podle svých slov do lesa chodil často, a tak jej znal. Jak podotkl, prostě se to stane.

Držet se cest

Policisté proto apelují na houbaře, aby při procházkách lesem dodržovali určitá pravidla. Radí, že je nejlepší držet se cest a turistických značek. Také doporučují být vybavený mapou a hlavně sledovat trasu. Stejně tak důležité pak je, aby se houbař nevydával do lesního porostu samotný. Podle policistů je dobré vědět, kam máte namířeno a případně kudy se vydáte. Důležité také je zachovat klid, pokud se opravdu v lese člověk ztratí. A především, když se houbař snaží najít cestu zpět, je nutné, aby se držel jednoho směru a nechodil stále dokola.
A jaké rady mají zanícení houbaři?

„Chodíme léta na to stejné místo, kde známe už snad každý strom,“ řekla Hana Svobodová z Mariánských Lázní.

(sim, kuč)