Myslíte si, že si starosta zaslouží víc než pouhé děkuji? Pak jej můžete přihlásit do soutěže Starosta roku. Tu vyhlašuje Poštovní spořitelna a Nadace VIA. Mediálním partnerem soutěže je regionální Deník. Minulý rok se klání zúčastnil i starosta Poustky Jan Ryba, kterému tím občané vyslovili velké poděkování za odvedenou práci, i když cenu pro vítěze nezískal.

„Zatím nemám žádné informace o tom, že by mě obyvatelé obce chtěli přihlásit i letos,“ poznamenal Ryba.

„Loňský první ročník nás překvapil velkým zájmem, lidé nominovali celkem 220 svých starostů. Veřejnost se tak mohla dozvědět o jejich práci a vyslovit jim uznání za mnohdy nedoceněnou práci. Doufáme, že se ze soutěže stane tradice, která bude pomáhat obcím v jejich rozvoji,“ popisuje Petr Jaroš, výkonný ředitel pro obchodní rozvoj a strategii Poštovní spořitelny.

Soutěž je určena pro starosty obcí do dvou tisíc obyvatel, nominaci musí podepsat alespoň dvacet lidí, kteří zde trvale nebo přechodně žijí. Kromě základních údajů je potřeba také popsat, jak se po dobu starostování přihlášeného změnil život v obci a čím konkrétně k tomu nominovaný přispěl.

Přihlášku je nutné doručit do Nadace VIA nejpozději do 6. září 2010. Nominace posoudí hodnotící komise, která z nich vybere pět kandidátů postupujících do druhého kola. Členové komise pak osobně navštíví všechny finalisty, aby se na místě seznámili s jejich prací a s fungováním obce. Na konci roku 2010 pak komise vybere vítěze, který pro svou obec získá čtvrt milionu korun.