O koalici se v Chebu vyjednávalo dlouho. A nakonec ji složí ČSSD, ANO a KSČM. Vítězná VMP – Alternativa tak končí v opozici.

Ustavující zasedání zastupitelů se v Chebu konalo už minulý čtvrtek. Na rozdělení postů na radnici ale došlo až při včerejším pokračování rokování. A jak dopadlo? Starostou Chebu se stal Petr Navrátil (ČSSD), první místostarostkou Daniela Seifertová (ANO) a druhým místostarostou Pavel Hojda (KSČM). Během posledního týdne se objevily různé návrhy, jak by koalice mohla vypadat, většinou byli pomyslným jazýčkem na vahách nováčci z ANO.

„Veškerá povolební vyjednávání probíhala velice intenzivně a dlouho. Se všemi stranami a uskupeními jsme se sešli mnohokrát a vždy jsme se snažili opravdu bedlivě posoudit nabízené varianty možné spolupráce," uvedla lídryně chebské kandidátky ANO Daniela Seifertová. „Cílem vyjednávacího týmu chebského hnutí ANO 2011 bylo dosažení stabilní a dlouhodobě spolupracující koalice a stěžejně vyjednání co nejlepší pozice pro hnutí ANO 2011. Veškeré nabízené varianty jsme velice pečlivě prověřili a po zralé úvaze a zvážení všech pro a proti jak pro město Cheb, tak pro hnutí ANO 2011 jsme se rozhodli pro sestavení koalice na půdorysu ANO 2011, ČSSD, KSČM."

Všechny tři strany mají ale po pěti mandátech. Ze 30členného zastupitelstva tak mají jen polovinu. Počítá se proto s podporou ODS, které stranický předpis zakazuje být v koalici s KSČM.

„ODS není součástí koalice, mohu se ale domnívat, že podpoří naše programové prohlášení," potvrdil Petr Navrátil. ODS tak nezíská ani místo v radě, kterou obsadí tři členové ČSSD, čtyři z ANO a dva z KSČM. Mluví se tak o tom, že by dva zastupitelé z ODS měli získat uvolněné posty. „Otevřeně říkám, že by se podle mého názoru měl stát pan Pospíšil (Michal Pospíšil, dosavadní místostarosta – pozn. red.) zaměstnancem úřadu, který by měl na starosti přeshraniční spolupráci. Člověka s takovými zkušenostmi není jednoduché najít. Ale nešlo by o uvolněného zastupitele," vysvětloval.

V kuloárech se hovoří také o tom, že by měl dosavadní místostarosta Tomáš Linda získat post 'manažera pro průmyslový park'. „Takový post by jistě zastal bez problémů. Není to ale součástí koaličních dohod a není to věc, kterou bychom aktuálně řešili," uvedl Navrátil.

Detailnější článek o samotném jednání zastupitelů připravujeme. 

Rádi byste se na něco zeptali nového vedení radnice? Budete mít příležitost. V následujím týdnu přineseme online rozhovory s Petrem Navrátilem, Danielou Seifertovou i Pavlem Hojdou. První online rozhovor se uskuteční již tento pátek.