V premiérovém dílu nové anketní soutěže ´O nejkrásnějšího domácího mazlíčka´, která se i nadále odehrává na webu Chebského deníku, vyhrál úctyhodným ziskem 891 hlasů anglický bulteriér Endy chovatelky Jany Poláškové z Chebu. Tato studentka chebského gymnázia se v rozhovoru svěřila třeba se svým odporem k výrazu ´bojový pes´.

Prozradíte, kdo vás do soutěže přihlásil?
Mamka tuto soutěž objevila na internetu a řekla mi to. Ale přihlásila jsem se už sama. Ráda se zapojuji do různých mediálních soutěží.

Uvedete něco bližšího o mazlíčkovi jménem Endy?
Endy je můj pes a na začátku srpna mu budou dva roky. Pořídili jsme si ho v říjnu 2009 (jako tříměsíční štěně) týden po té, co nám umřel náš předchozí pes - labrador Atos, kterého nám otrávili. Endy je velmi hravý, živý, občas také inteligentní. Hrozně rád nám krade věci, abychom si s ním hráli. Venku by se s každým psem chtěl kamarádit, malé psíky s radostí podlézá a velké rasy naprosto zbožňuje.

Endy je anglický bulteriér. Má také pravou ´bulteriéří´ náturu? Jak vůbec snášíte termín ´bojový pes´?
Ano, je anglický bulteriér a tu pravou ´bulteriéří´ náturu má. Tato rasa je velmi přátelská ke všem. V případě Endyho je to někdy až obtěžující, protože od každé návštěvy vyžaduje neustálou pozornost. Celkově je to velmi kontaktní pes v kladném slova smyslu. Termín ´bojový pes´ má s naším psem společný jen kořen slova bojový a sice ´boj´. Protože se ´boj´í tmy, vysavače, velkých lidí a bojí se třeba také být sám. Takže termín ´bojový pes´ opravdu nemáme rádi a snažíme se v tomto smyslu šířit ´osvětu´. Toto plemeno je mylně díky svému vzhledu a několika písmenkům (´bull´) přiřazováno k takzvaným bojovým rasám. Ale i u těch je vše o člověku a jeho k přístupu k výchově štěňátka.

Dokážete odhadnout, kolik hlasů poslali vaši nejbližší a kamarádi a kolik ostatní veřejnost?
Celkem jsme získali 891 hlasů. Většinu nám dali přátelé. Sami se k tomu hrdě hlásili. Tímto bych jim chtěla moc poděkovat za přízeň.

Máte nějakou radu pro zájemce o chov psa této rasy?
1. Nedoporučuji nováčkům v chovu psů - vyžaduje zkušenost s výcvikem.
2. Nedoporučuji pracovně a jinak vytíženým lidem - plemeno je náročné na pohyb a kontakt.
3. Doporučuji zkušenějším, případně osamoceným (je s nimi opravdu sranda) nebo rodinám s dětmi (jsou velmi hraví a přátelští) opět s podmínkou zkušeného pána.

Obdržela jste praktickou cenu, která zjednoduší práci s PC. Co dostane vítěz Endy? Odměníte ho vůbec nějak?
Endy dostal dva buřty, kuřecí steak, rohlík a také nový balón.