V dalším díle anketní soutěže ´O nejkrásnějšího domácího mazlíčka´, která se i nadále odehrává na webu Chebského deníku (www.chebsky.denik.cz), vyhrála čtyřletá doga Lucky (získala 1797 hlasů). Její chovatelka Jana Matějíčková z Chebu (na snímku) se ráda podělila o zážitky s chovem poněkud rozměrnějšího psího mazlíčka.

Prozradíte, kdo vás do soutěže přihlásil?

Do soutěže jsem se přihlásila sama. Chtěla jsem zkusit svého pejska dostat do novin, což se nakonec podařilo.

Uvedete něco bližšího o mazlíčkovi jménem Lucky?

Lucky je pejsek německé dogy, modré barvy, vlastním jménem Prim od Řeky Ondřejnice. V březnu mu bude pět let, avšak povahově se chová pořád jako štěně. Venku dokáže naběhat několik kilometrů denně, ale nedělá mu ani problém celý den proválet v posteli. Povahově je to šílený mazel. Ze všeho má hroznou radost a ačkoliv je tak veliký, je hrozně moc citlivý. Při výchově s přísností a nespravedlivostí se u dogy moc nepochodí. Za to důslednost je u nich hrozně důležitá. Už jako malá jsem si přála velkého psa, takže poté, co jsem navštívila několik výstav a s tímto plemenem jsem se setkala osobně, německá doga byla pro mě jasná volba. Co se týče náročnosti na prostor, doga může být i v garsonce. Hlavně že je s vámi, věnujete jí čas, kousek svého místa v posteli (tam dokáže být opravdu skladná, hlavně ať tam může být s vámi) a dostatek pohybu venku.

Dokážete odhadnout, kolik hlasů poslali vaši nejbližší a kamarádi a kolik ostatní veřejnost?

Hodně hlasů mi určitě poslala rodina, přátelé a přátelé přátel (které ani já vůbec neznám). Tímto bych jim chtěla moc poděkovat. Zatím co já sama jsem si poslala asi jeden hlas denně, neboť jsem na to neměla moc čas.

Máte nějakou radu pro začínající chovatele psů této rasy?

Všem zájemcům o toto plemeno bych určitě doporučila navštívit nějakou tu výstavu a podebatovat s tamějšími nadšenci a dlouholetými chovateli a určitě bych nevolila psa bez průkazu původu (PP). Pořizovací cena s PP totiž není tak vysoká v poměru k tomu, jak je náročná hlavně v prvních letech života na výživu a to, co ´ušetříte´ na koupi psa, se vám pak může promítnout v mnohem větších částkách u veterináře. S dogou v domácnosti totiž máte pocit, že tam s vámi je další člověk, jsou velmi citově závislé na svém člověku a hlavně je třeba si uvědomit nějaké ty ústupky. Například doga slintá (převážně tedy když cítí jídlo, nebo když je horko), proto je namístě počítat s častějším malováním a mít v každé místnosti její vlastní ručník. A připravte se, že lidi budou znát vašeho psa jménem, ale vy nebudete tušit, kdo ti lidé jsou, budou se ptát, kde máte sedlo a co to žere (smích). Hlavně vás naučí uklízet všechno jídlo z kuchyňské linky, ze stolů a podobně.


Obdrželi jste praktickou cenu (poukázku v hodnotě 500 korun na nákup zboží v chovatelské prodejně)). Už jste za ni něco pro Luckyho pořídili?

Za poukázku se chystám nakoupit vepřové uši, ty totiž má velmi rád a není jich nikdy dost..

Koho z rodiny má psík nejraději?

Luckýsek má nejraději určitě mě (úsměv). Trávíme spolu nejvíce času, já jsem si ho vychovala, udělala jsem s ním dvě zkoušky z poslušnosti a máme spolu procestovaný kus republiky. Volný čas trávíme u koní, kde se setkává se spousty zvířat koňmi, psy, slepicemi, kočkami, kozami… Myslím, že jeho život je velmi pestrý.

Jak finančně náročné je uživit takovou dogu? Kolik vlastně váží?

Nejnáročnější na výživu je doga v prvních měsících svého života. Do jednoho až dvou let se vyplatí investovat do opravdu kvalitnějšího krmení. Já jsem kombinovala granule s masem, v granulích má totiž přesně nadávkované potřebné množství vitamínů a bílkovin. Měsíčně vyjde na přibližně dva až dva a půl tisíce korun. Měla jsem štěstí, že Luckýsek doposud neměl žádný vážný zdravotní problém. U veterináře jsme zatím byli jen na očkování a na preventivním rentgenovém vyšetření kyčelních a loketních kloubů a co se týče jeho štěněcího období, tak nám nezničil ani botu, takže tady nás také finančně nezatížil. Luckýsek patří mezi menší dogy, váží 60 kilogramů.