Program odstartuje v sobotu 31. 7. od 20 hodin na kolonádě Lesního mlýna v Mariánských Lázních autorským čtením Jaroslava Rudiše, prezentací nakladatelství, vyhlášením čtenářských pobytů a koncertem Noisy Pots.

Slavnostního zahájení se zúčastní i ambasadorka Anna Polívková. V neděli 1. srpna od 10 do 18 se uskuteční samotný knižní jarmark. Kromě trhu s knihami program nabídne doprovodné akce určené dospělým i dětem. V rámci sobotního zahájení vyhlásí herečka Anna Polívková spolu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem tři výherce celorepublikové soutěže o čtenářské pobyty.

Organizátoři oznámili už na jaře soutěž o tyto pobyty v klidném lázeňském prostředí v souvislosti s náročným obdobím uplynulých měsíců spojených s dopady pandemie, ale i s expanzí digitalizace v současném světě. „Naši výzvu přijalo téměř sto lidí, kteří se přihlásili se svými příběhy, a my se tak stali jejich čtenáři. Jsme velmi vděční za jejich otevřenost a důvěru. Pobyty by si zasloužili všichni přihlášení. Ve spolupráci s Institutem lázeňství a balneologie jsme mohli vybrat tři účastníky, kterým věnujeme díky velkorysé podpoře hotelů knižní pobyty zdarma,“ říká organizátorka Knižních lázní Klára Khine.

„Chtěli jsme v souvislosti s pandemií a náročným obdobím lidi trochu v tom rychlém světě přitáhnout k relaxaci a četbě. Je dobré odpočívat i v kultivovaném prostředí, což jistě lázně jsou,“ popisuje mluvčí Martina Chvojka Reková.

Účastníky bude na týdenních či dvoutýdenních pobytech hostit západočeský lázeňský trojúhelník - Mariánské Lázně, Karlovy Vary a Františkovy Lázně. Slavnostní večer uzavře koncert kapely Noisy Pots s originálním zvukem.

Jarmark knih Knižní lázně odstartuje první srpnovou neděli v 10 hodin, kdy se mariánskolázeňská kolonáda Ferdinandova pramene promění v knižní tržiště a nabídne setkání se dvěma desítkami nakladatelů. Mezi nimi například Bylo nebylo, Malvern, Meander, Labyrint, Lipnik, Cesta domů či DharmaGaia.

V rámci doprovodného programu od 10 hodin odstartuje Veselé čtení Anny Polívkové aneb jak pěkné je ovládat umění čtení nahlas, v 11 hodin proběhne autogramiáda Jaroslava Rudiše a představení rukopisu z překladu jeho nového německy psaného románu Winterbergova poslední cesta, jehož české vydání se chystá na podzim.

V 11 hodin se lze vydat na Stezku spisovatelů – komentovanou procházkou městem s kvízy o slavných návštěvnících města. Ve 13 hodin začne odborná diskuse Knihy jako byznys? zaštítěná platformou Knihex. Goethe institut nabídne ve 14 hodin autorské čtení překladatelky Kateřiny Klabanové z knihy Svéhlavína spojené s dílnou pro děti.

Chybět nebude ani prezentace knihy Mariánské Lázně melancholické významného grafika Vladimíra Suchánka spojená s výstavou kreseb nebo tvořivé dílny a výtvarná soutěž pro děti. Program uzavře koncert písničkářky Báry Zmekové s kapelou.

Vstupné na sobotní slavnostní zahájení je 100 korun, nedělní knižní jarmark i koncert jsou zdarma.

Cílem druhého ročníku Knižních lázní je poukázat na to, jak je důležité pečovat nejen o fyzické, ale i o své duševní zdraví, upozornit na blahodárnost spojení četby a zdravého prostředí lázní. „Významnou funkci má v celkovém účinku lázeňské léčby také souhra emočních faktorů, kterými rozumíme v pozitivním směru smyslové vjemy a kladné emoce, vnímání krásy lázeňské krajiny. Z tohoto pohledu je důležité harmonické sepětí architektonických a urbanistických řešení lázeňského místa vzhledem k okolní přírodě, odstranění esteticky rušivých elementů krajiny. Problematika duševního zdraví je velkou výzvou pro světovou společnost,“ shrnuje Alina Huseynli, výzkumná pracovnice Institutu lázeňství a balneologie.