Přípravy na Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix vrcholí. Uskuteční se již 27. října v chebské sportovní hale Lokomotiva. Pořadatel soutěže Vladimír Hána ji čtenářům Chebského deníku přiblížil a popsal také své zážitky ze ´zákulisí´ velké Grand Prix a tanečního života.

Jste pořadatelem známé taneční soutěže Grand Prix, která letos 27. října oslaví už svou dvacítku. Co to pro vás všechno vlastně znamená?

Pro mě to znamená velice dobrý pocit, protože Mezinárodní taneční soutěž Grand Prix už je jediná akce v Chebu, která vždy vyprodá téměř celou halu. A to musíme podotknout, že je vždy přidáváno víc než tři sta míst k sezení.

Jak soutěž vlastně vznikla a jaký byl původní nápad?

Tato soutěž navazuje na zde již pořádané akce, které měl na starosti tehdejší taneční mistr Josef Zelenka. Dělal zde Středoevropské poháry a Velké ceny města Chebu. Ty však byly jednou za dva roky, a to jenom standardní tance a podruhé latinskoamerické tance. Hlavní mojí myšlenkou bylo ukázat lidem každý rok standardní a latinskoamerické tance a vždy to obohatit nějakým programem. Proto jsem také večer nazval „GALAPROGRAM".

Nastaly nějaké vážné problémy, kdy se uvažovalo, že nebudete moct v pořádání Grand Prix pokračovat? Například finance a podobně?

Ano, nechtěl jsem již některé roky pokračovat kvůli finančnímu zabezpečení, ale vždy jsem se do toho znova opřel a šel dál. Je to můj velikánský koníček a zároveň dnešní profese. Vzdát to bez boje je vždy prohra pro člověka. Takže jsem zatím neprohrál. Samozřejmě že jednou přijde čas, kdy řeknu, že to dělám naposled. Ale doufám, že to neudělám kvůli problémům, ale jednou to ukončím kvůli svému věku. Možná že v tom někdo bude potom pokračovat.

Nastala chvíle, která se vám navždy díky soutěži vryla do paměti?

Každá soutěž, ve které byli tanečníci z Chebu ve finále.

Váš syn letos bude také tančit. Následuje vaši stopu?

Ano, a nejen tím, že se jmenuje stejně jako já. Je Vladimír Hána a ve standardních tancích nedávno vytančil nejvyšší republikovou třídu „A". Samozřejmě jeho cílem je získat mezinárodní taneční třídu „M". A určitě chce v této kategorii dosáhnout lepších výsledků, než jsme dosáli s mojí ženou. A já to jemu a jeho partnerce Magdaléně Hanušové přeji z celého srdce.

Jak se vaše rodina vypořádává s faktem, že tančení a učení tance věnujete tolik času? Respektuje to?

Moje žena se mnou tancovala a úplně stoprocentně chápe, co to všechno obnáší. Žena mi v tom pomáhá. Takže nemám doma vůbec žádný problém.

Musel jste si vybrat ve vašem životě, zda dáte přednost práci (tanci) před zábavou?

Ano, dávám tanci čili své práci přednost před ostatní zábavou. Ale pro mě je moje taneční práce i zábava. A proto mě to baví. A u každého, kdo chce v Chebu dělat taneční sport a přijde ke mně, tak se určitě jednou úspěchy dostaví. U někoho rychleji a u někoho pomaleji. Ale opravdu skoro u všech budou nějaké ty úspěchy.

Jaký kraj z Čech je v soutěži nejméně zastoupený a který naopak nejvíce?

Určitě zrovna jako malý kraj patříme i k méně zastoupeným tanečně. Nejvíc početně je určitě Praha, Ostrava a Brno.

Mohou lidé očekávat na letošním ročníku Grand Prix nějaká překvapení či novinky, které se v předchozích 19 ročnících nikdy neobjevily?

No to nebudu prozrazovat, alespoň něco musí být překvapením.

Co nejhoršího jste během pořádání soutěže zažil? A co vás naopak doslova dojalo?

Vladimír Hána.

Žádná konkrétní nejhorší věc se mi nestala, ale všeobecně mám vždy obrovské nervy, takové až z toho nespím. Třeba pět dní se vůbec nemohu vyspat. A vždy mě dojme, až mi jdou slzy do očí, když se mé taneční páry dobře umístí. Prožívám to s nimi.

Vzpomínáte na některé doby jako na ´zlatá léta´, nebo rád vkládáte budoucnost tance do rukou dnešních mladých lidí?

Oboje. Rád často zavzpomínám na bývalé tanečníky a moc rád se s nimi vždy setkám. Mám je všechny moc rád a nosím je všechny ve svém srdci. Mám rád i dnešní tanečníky a věřím, že zase zde vybudujeme dobrou partu a že mnoho jich vytančí vyšší třídy. I když v dnešní době zase začínám prakticky znovu. Mnoho dobrých tanečníků skončilo úplně a mnoho jich odešlo na školy. Tančí dál, ale v jiných městech.

Zatančíte si taky, když zrovna tanec neučíte?

Ano, také si zatančím i sám. Ale už nikdy nemohu podat ty taneční výkony, jako když mně bylo dvacet nebo třicet let. Ale já tančím, i když učím.

Co byste chtěl vzkázat čtenářům Chebského deníku a milovníkům vaší mezinárodní soutěže?

Všem vzkazuji, že jsem hrdý na to, že jsem Cheban, protože chebské obecenstvo je při Mezinárodní taneční soutěži GRAND PRIX Cheb jedno z nejlepších na světě. To říkají hlavně tanečníci a porotci ze zahraničí.