Správa železnic podepsala v těchto dnech smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce nádražní budovy ve Františkových Lázních. Práce provedou společnosti Metrostav DIZ a AVERS, které podaly nejnižší nabídku ve výši 182,5 milionu korun. Fasáda objektu získá původní historickou podobu, modernizací projdou vnitřní prostory. Práce se rozběhnou v závěru letošního roku a skončí na jaře 2025.

"Nádraží ve Františkových Lázních je součástí památkové rezervace, celá rekonstrukce budovy se proto bude provádět v souladu s požadavky památkářů. Její výsledek bude působivý. Střeše a fasádě se vrátí původní vzhled, a to jak barevností a materiály, tak i modelací historických říms. Stavební úpravy v interiéru pak zahrnou kompletní obnovu podlah, stěn a podhledů a repasi dveří. Zmodernizuje se odbavovací hala i pokladny. V horních patrech dojde k úpravě prostor na celkem 11 bytů," říká mluvčí SŽDC Nela Eberl Friebová.

Vizualizace.
Po roce se začíná rýsovat nové nádraží v Aši. Dominuje betonový sloup s hodinami

Renovací projde také hlavní vchod do odbavovací haly a zřídí se přístupové chodníky přímo na 1. nástupiště. Všechny vstupy budou bezbariérové. V těsné blízkosti budovy se vybudují cykloboxy, parkovací stání pro kola i místa s možností nabíjení elektrokol. Renovace nádraží má za sebou první úspěch ještě před samotným startem prací – v soutěži o Stavbu Karlovarského kraje získal projekt rekonstrukce první místo v hodnocení odborné poroty. Projektovou dokumentaci zpracovala společnost APRIS 3MP.