Letošní zima si z provozovateli pěkně zahrává. Sněžení střídají oblevy. Přesto většina areálů hlásí zlepšení podmínek pro lyžaře a těší se na jejich návštěvu.

Čerstvý sníh najdou lidé například na Perninku. „Momentálně máme v Perninku okolo 40 centimetrů čerstvého sněhu a stále sněží. Všechny lyžařské areály jsou v provozu, na sjezdovkách je 50 centimetrů upravené souvislé vrstvy sněhu, takže podmínky pro sjezdové lyžování i snowboard jsou opět ideální,“ uvedla Nikola Dörflerová z perninského infocentra.

Podle ní pravidelně upravovaná lyžařská magistrála nabízí krásné svezení z Perninku na Jelení nebo z Perninku na Boží Dar. „Pro běžecké lyžování je také přímo v Perninku strojově upraveno běžecké kolečko v délce 1 km, které je navíc osvětlené denně od 17 do 21 hodin. Samozřejmostí jsou u nás také půjčovny lyží, lyžařské školičky, večerní lyžování nebo příjemné posezení v bistrech,“ doplnila Dörflerová.

V provozu je bez problémů také skiareál Klínovec. „Teď už je to v pořádku, normálně jezdíme a budeme v provozu i nadále,“ slibují provozovatelé areálu.

Sněžení se kladně dotklo také sjezdovky v Mariánských Lázních. V provozu je levá část Slalomářku, který je uměle zasněžován. Krakonoška, kterou provozovatelé uzavřeli kvůli nedostatečné vrstvě sněhu, je od pátku díky sněžení opět otevřená. Návštěvníci si mohou zalyžovat od 9 do 16 hodin, večerní lyžování začíná v 17 hodin. Upravené jsou také běžecké tratě.

Spokojeni jsou také provozovatelé skiareálu na Bublavě. Zatímco ještě včera tam byla otevřena jen sjezdovka Střední Bleiberg, dnes bude provoz rozšířen. „A to o Malý Bleiberg a dětské lyžařské hřiště zdarma,“ hlásí z Bublavy vlekař Jiří Lhota. Podmínky se podle něj díky sněhu lepší. Kvůli nedostatku sněhu ale zůstává uzavřená sedačková lanovka s kilometrovou sjezdovkou. „Potřebujeme mráz, abychom mohli začít zasněžovat, nebo další vydatné sněžení,“ doplnil. Ostatní lyžařské areály na Sokolovsku, například Saporo a Krajka Kraslice nebo Lišák ve Stříbrné, zůstávají pro nedostatečnou sněhovou pokrývku uzavřené.

Najdou se však také skiareály, ke kterým počasí tak milosrdné není. „Takovou zimu nepamatuji. Zasněžovat se nedá a přírodního sněhu je málo,“ posteskl si Martin Frič, provozovatel lyžařského areálu v Merklíně. „Pokud se nic nestane, tak snad letos ani provoz nezahájíme,“ doplnil Frič.

Podobný krizový scénář zatím mají také provozovatelé skiareálu v Aši. Podle nich Sjezdovka v Aši je mimo provoz, sněhové podmínky nejsou vhodné a teplejší počasí neumožňuje ani umělé zasněžování.„Letos nám počasí moc nepřeje, lyžování jsem si neužil. Je to velká škoda,“ řekl jeden z lyžařů.

(jah,kop,jid, bez,šma)