Spousta lidí už se nyní těší, až vyrazí opět na hory za lyžováním. Na to reagují i obce a provozovatelé lyžařských areálů a chystají nejrůznější novinky.
Při cestě na Boží Dar budou spokojeni například motoristé. „Podařilo se nám dát do kupy místní silnice. Nebudou už takovým tankodromem jako v minulosti,” pochvaloval si Jan Horník, starosta Božího Daru.

Radnice se také snažila vyřešit situaci s parkováním. „Majitelé místních nemovitostí, penziony a hotely budou parkovat normálně. Návštěvníkům pak budou sloužit centrální parkoviště. Tím se myslím problémy s parkováním vyřeší,” doplnil božídarský starosta. Cena parkování za celý den bude solidních padesát korun. „Bude jedno, zda se člověk zdrží hodinu, nebo celý den. Myslím, že jsme se skutečně snažili udělat vstřícný krok,” dodal Horník.

Přímo do centra Božího Daru se také nově vrátí i půjčovna lyží. „Dříve tady bývala, a tak jsme se k této službě vrátili. Doufáme, že se lidem tato služba bude líbit,” dodal starosta.

Novinky připravují také v Abertamech. „V místním lyžařském areálu bude k dispozici dětský pás a také bufet. Řešili jsme také parkování a udělalo se nové záchytné parkoviště. To by mělo zabránit nejrůznějším zmatkům,” řekl Zdeněk Lakatoš, abertamský starosta.

Na zimní sezonu netrpělivě čekají také provozovatelé lyžařských areálů. Například na Klínovci vzniká nová moderní lanová dráha i další věci. Aktuálně se pracuje například na výstavbě nové retenční nádrže pro posílení systému zasněžení. Práce na stavbě podle provozovatelů začala oproti harmonogramu se zhruba měsíčním zpožděním, které zapříčinily administrativní okolnosti při povolování tohoto díla.

Přípravy na zahájení lyžařské sezóny vrcholí i na Kraslicku. V horské Bublavě intenzivně pracují na přemostění cesty na vrchol Bleibergu, kde loni museli lyžaři dávat přednost projíždějícím autům. To bude již minulostí. Vznikne tam přemostění široké dvacet metrů.

A kdy zima podle meteorologů přijde? Letos by to podle Rudolfa Kovaříka z šindelovské klimatologické stanice mohlo být dříve. „Předpokládám, že to bude o sedm až deset dní dříve. Takže již v první dekádě příštího měsíce,” řekl Kovařík.

(jah, jid)