VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vnoučatům chce zanechat mírovější svět

Cheb – V souvislosti s výročím 950 let Chebu připravuje Turistické infocentrum výstavu, jejímž obsahem jsou osudy bývalých i současných Chebanů

1.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Jedním z nich je jedenaosmdesátiletý Volker Wörl (na snímku).
„Když jsem se po své poslední návštěvě Chebu sešel s přáteli, říkal jsem jim: Nedávno jsem se zase procházel po nejhezčím náměstí, co znám,“ začal své vyprávění. „Ptali se, kde to je a já odpověděl, je to chebské náměstí. Přiznávám, hraje v tom tak trochu roli nostalgické vzpomínání.“ Volker Wörl se narodil roku 1930 v Chebu, tehdy se město samozřejmě jmenovalo Eger.

„Navštěvoval jsem základní školu a pak reálné gymnázium v Rudolfinu. Můj otec provozoval malou firmu na prodej a montáž elektronických přístrojů.“ Po ´připojení´ Sudet se firma jeho otce podílela na elektrifikaci vojenského letiště. „Otec mojí matky Kláry se jmenoval Vincenz Mark. Několik let byl místostarostou mého rodného města.“

Na podzim 1944 se do školy dostavili dva mladí oficíři a ptali se, jakým druhem zbraní by chtěli studenti přispět k vítězství. „Když jsem řekl, že ponorkami, bylo mi škodolibě vysvětleno, že jako člověk, který nosí brýle, bych mohl dělat u námořnictva nanejvýš hudebníka. To se mne velmi dotklo. O hodinu později, ve věku čtrnáct a půl roku, jsem byl válečným dobrovolníkem tankové divize Feldherrnhalle,“ uvedl. V dubnu následujícího roku mu přišel povolávací rozkaz do organizace k podpoření obranné síly při obraně vlasti ´Volkssturm´, který mu matka zatajila.

„V posledních dnech války jsme opustili náš dům a odstěhovali se ke strýci do Altalbenreuthu. Když už tam nad námi neměly úřady žádnou pravomoc, ukázala mi matka povolávací rozkaz. Za jeho zatajení byl trest smrti.“ Po skončení války musel společně se svým mladším bratrancem uklízet až do vyhnání trosky po bombardování poblíž nádraží. „Naším předákem byl asi čtyřicetiletý Čech,“ vzpomínal.

„Vidím ho ještě dnes před sebou. Nevím, co v nacistickém režimu prodělal. Byl přísný, ale ne brutální. Společně s matkou a dvěma sestrami jsme byli v létě 1946 vyhnáni. Dostali jsme se do Assaru. Majitel domu nám dával najevo, že jsme nežádoucí vetřelci. Žili jsme hlavně z finanční pomoci pro osoby postižené válkou a z výdělku starší sestry Hanni.“ V létě 1957 se stal Volker Wörl redaktorem a zůstal jím až do důchodu.

„V srpnu 1959 jsem se oženil se svou Barbarou, se kterou mám tři syny. V důchodu jsem napsal pár knih. Občas se ptám, jak se to jen mohlo všechno takto přihodit. Nevěřím, že můj otec a dědeček, dva poctiví muži, věděli něco o rýsujících se zločinech nacistů. Asi před rokem jsem byl naposled v Praze, jedl jsem českou svíčkovou s houskovým knedlíkem, ale už to nejsou ty knedlíky, které znám ze své mateřské školky. Toužebně si přeji, aby se všude nastěhoval duch, který nechá odfouknout stíny dějin.

S touto nadějí, vlastně jistotou, že našim vnoučatům zanecháme mírovější svět, jsem nedávno na chebském náměstí viděl vlajky, na kterých bylo pod jménem Cheb napsáno staré jméno Eger. Ve dvoře Valdštejnova domu jsem viděl fotografii, na které jsem mezi honorací rodného měst poznal svého dědečka, místostarostu Chebu.“

Autor: Jana Bežáková

1.3.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení