VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda v Tuřanech? Pro občany jde zatím o velkou neznámou

Tuřany - Vodárnu nabízí Státní pozemkový úřad obci k prodeji za 1,7 milionu korun.

24.11.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Fuchs

„Nevíme, jaká voda nám teče z kohoutků," říkají nevěřícně lidé v Tuřanech. Situace přitom ještě na jaře vypadala více než nadějně. Díky Pozemkovému fondu došlo k rekonstrukci vodárny v přidružené obci Návrší. Po zkušebním provozu mělo dojít k bezúplatnému převodu do vlastnictví obce Tuřany. Tak zněla dohoda. K ničemu z toho ale nedošlo.

„Pozemkový fond se přetransformoval na Státní pozemkový úřad a vypadá to, že veškeré naše dohody padly," přiznal starosta Tuřan František Andresík. Obec sice obdržela nabídku k odkoupení vodárny, ale částka je nad její možnosti. „Nemůžeme si dovolit dát 1,7 milionu korun za vodárnu," uvedl starosta. „Roční rozpočet obce činí přibližně dva miliony korun."

Tuřany nejenže nemají vodárnu ve svém vlastnictví, nevědí ani to, jaká voda jim z kohoutků teče. Mohou ji pít, nebo je vhodná jen jako užitková? Rozbory nejenže neviděla obec, neviděli je ani lidé, kteří mají podepsané smlouvy se Státním pozemkovým úřadem.

„Osobně je mi jedno, jestli vodárnu, která nás zásobuje, vlastní Petr, nebo Pavel," řekl jeden z občanů Tuřan. „Co mi ale opravdu vadí, je fakt, že nevím, jestli vodu mohu, nebo nemohu pít. Naposledy jsme se o stavu vody dozvěděli někdy na podzim. To voda nebyla vhodná ani k vaření. Jestli se něco změnilo, nevíme a to mě osobně velmi štve. Nikdo tady neví, ani kolik bude voda stát. Myslím, že toto jsou základní informace, které by měly být odběratelům známé." Navíc odečty vody dodavatel provedl v červnu, dosud ale lidé nemají vyúčtování, začínají se bouřit a odmítají platit zálohy za stočné.

Přitom kvalitní voda, která poteče lidem z kohoutků, byla cílem rekonstrukce stávající vodárny v Návrší. Tam vznikla například chemická laboratoř, která dávkuje prostředky na čištění vody.

„V současné době připravuje krajský pozemkový úřad pro odběratele dodatky ke stávajícím smlouvám na dodávku vody," uvedla Monika Machtová ze Státního pozemkového úřadu. „V těch budou obsaženy veškeré změny jak v osobě dodavatele vody, tak údajů o kvalitě dodávané vody. Dodavatel není povinován zasílat rozbory vody jednotlivým odběratelům, jeho povinností je zajišťovat kvalitu vody dle smluvního vztahu. V případě vody z vodovodu Tuřany Návrší se jedná o pitnou vodu," sdělila.

Státní pozemkový úřad podle jejích slov provádí dvakrát ročně krácený rozbor vody. „Poslední rozbor vody byl odebrán 4. listopadu a dodaný vzorek vody vyhovuje ve sledovaných ukazatelích vyhlášce č. 252/2004 Sb., a jedenkrát ročně se provádí kompletní rozbor vody. Tyto rozbory se provádějí pod dohledem Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje," dodala.

Autor: Jana Bežáková

24.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení