Nepřetržitý celní dohled, který na vojtanovské tržnici trval od 4. února, ve středu 5. března skončil.

„Celní správa dosáhla pomocí dlouhodobého celního dohledu pozitivního výsledku již na třech tržnicích v západočeském regionu, na tržnici Lipový Dvůr u Aše, na tržnici Železná na Domažlicku a v prodejní hale v obci Boží Dar,“ uvedla mluvčí celní správy Jitka Blahutová s tím, že stejného výsledku chtějí celníci dosáhnout i ve Vojtanově.

„Trhovci na zmíněných tržnicích upustili od prodeje padělků a napodobenin, své stánky řádně označili tak, aby bylo zřejmé, která osoba stánek provozuje,“ dodala.

Celnímu dohledu předcházel incident, při kterém skupina stánkařů napadla příslušníky celní správy při kontrole nelegálního zboží a jeden z trhovců vážně poranil celníka ranou nožem do krku. O případu jsme již informovali. „Muž je stále v pracovní neschopnosti,“ poznamenala Blahutová.
Podle dobře informovaného zdroje se celníkův zdravotní stav zlepšil, ale má po zranění krku, které mu zasadil nožem vietnamský trhovec, ochrnutou polovinu obličeje. Lékaři byli dokonce nuceni vzít z jiné části těla šlachu, kterou vložili pod jazyk, aby celníkovi umožnili řeč.

Proti skupině Vietnamců ihned zahájili chebští vyšetřovatelé úkony trestního řízení pro trestný čin výtržnictví. Jako skupině jim hrozí trest odnětí svobody až na tři roky.

„Muž, který bodnul, byl předán k vyšetřování do Plzně,“ doplnila informaci chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.
„Vyšetřování jsme převzali 1. února,“ potvrdila plzeňská policejní mluvčí Jolana Číhová. „Vyšetřovatel obvinil 39letého muže z trestného činu vraždy ve stadiu pokusu a z útoku na veřejného činitele. V současné době se zhotovují různé posudky a v dubnu se uskuteční rekonstrukce činu. Obviněný je stíhán vazebně,“ poznamenala Číhová.

Vietnamci hrozí 15 let až výjimečný trest. Konečná výše bude závislá na zvážení soudce, který se bude případem zabývat.