K napadení a vážnému zranění příslušníka celní správy došlo ve čtvrtek 31. ledna kolem 13. hodiny na tržnici ve Vojtanově.

Vážným zraněním celníka skončila včera odpoledne na tržnici ve Vojtanově kontrola tamních prodejců. Skupina Vietnamců napadla kontrolující celníky. V ruce jednoho z nich se objevil nůž, kterým pobodal 32letého příslušníka celní správy.

„Na místo jsme vysílali dvě sanitky. V jedné jsme přivezli celníka, který měl mnoho bodných a řezných zranění, z toho jedno v břiše a další zezadu do krku. Ihned se musel na chirurgii podrobit operaci. Ve druhé sanitě byl Vietnamec,“ řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Lukáš Hutta.
Cizinec podle svědků skončil se zlomenou rukou.

Podle důvěrného zdroje se jeden z celníků snažil pomocí hmatů a chvatů usměrnit agresivního vietnamského prodejce. Když byl trhovec na zemi, přišli mu na pomoc soukmenovci. Vzduchem začaly létat skleněné lahve a plastové kanystry. V nastalé mele někdo ze rváčů vytáhl nůž, kterým pobodal celníka do břicha a do krku. V první chvíli si ovšem jeho kolegové mysleli, že krvácí z ucha.

„Při provádění běžné kontrolní činnosti byl celník napaden prodejcem ze stánku,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Policie na místě zahájila úkony trestního řízení, ale zatím není jasné pro jaký trestný čin.“ Jak uvedl důvěrný zdroj, není vlastně ani pořádně jasné, kdo z Vietnamců držel v ruce zbraň.

„Celník byl s kolegy na kontrole stánkového prodeje a byl napaden pravděpodobně trhovcem. Pokud vím, musel ihned na operaci. Má poraněná střeva a bodnou ránu do krku,“ řekla mluvčí Celního ředitelství Plzeň Jitka Blahutová. „Čekáme na další zprávy. Takové události se často nestávají, pamatuji si jen na jedno sečné zranění při kontrole tržnice v Železné Rudě,“ doplnila Blahutová.

Starostu Vojtanova Ljubo Fistra agresivní jednání trhovců nepřekvapilo. „Jsou nervózní. Kšefty jim nejdou jako v minulosti. I Němci mají hluboko do kapsy,“ reagoval na zprávu o incidentu na tržnici. „Doufám, že teď se konečně odpovědné orgány rozhoupají a s tržnicí, která už patnáct let dělá obci ostudu, udělají pořádek,“ dodal.

Mezi vietnamskými trhovci bylo včera odpoledne cítit velké napětí. Na otázky, co se stalo, reagovali typickým: „Já nic nevím, já nerozumět česky.“
Většina stánků na obou vojtanovských tržnicích byla ale v každém případě uzavřená.

Nataša Šmatová, Petr Przeczek