Radnice ve Vojtanově se stále nevzdává naděje, že najde způsob, jak se zbavit nelegální tržnice. Nyní přišel s novým nápadem architekt Miroslav Míka. Bude navrhovat pro Vojtanov nový územní plán.

„Do územního plánu bychom mohli zapracovat vymezení stánkového prodeje jen na určitých místech,“ potvrdil vojtanovský starosta Ljubo Fistr. „Ale vše je zatím jen předběžné. Pokud to do územního plánu zapracujeme, ještě musí návrh projít zastupitelstvem. Pokud vím, dělá se to tak i jinde,“ řekl s tím, že si obec přeje, aby nelegální stánky zmizely.

Tržnice totiž v obci stojí načerno už několik let. „Firma, která má pozemky s vietnamskými stánky na jedné straně obce, slibovala, že tu bude obchodní centrum, kde si budou moci obyvatelé normálně nakoupit,“ poznamenal starosta.

„A najednou tam vyrostla tržnice. Na druhé straně má pozemky také soukromý vlastník. Na betonové stavby, které teď v areálu rostou, má stavební povolení, ostatní stánky ale stojí nelegálně,“ objasnil situaci starosta. Nový územní plán by měl být hotov do roku 2010.
„Mám zkušenosti, že to funguje,“ uvedl Míka. „Například v Mariánských Lázních se určilo pro stánky konkrétní místo. Vše ale vychází od obce, zda to tak chce,“ poznamenal.

Tvorba nového územního plánu ještě nějakou dobu potrvá. „Teď budeme dělat průzkumy a obec zatím bude mít čas zformulovat své cíle a to, jak se chce dále rozvíjet,“ vysvětlil architekt.
„Pak přijde na řadu návrh, který se projedná se všemi dotčenými orgány státní správy a s veřejností. Orgány státní správy se k němu budou vyjadřovat třikrát, veřejnost dostane tuto šanci dvakrát,“ sdělil Míka.

Vietnamští trhovci na dotaz Deníku, zda mají obavy z uzavření tržnice, jen krčili rameny a se slovy „nerozumět“ se dávali na úprk.
„Jen u hranic dělají ostudu. Ani ne tak tím, že tam mají stánky, ale tím, jak to okolo těch jejich prodejních míst vypadá,“ poznamenal Ašan Jaroslav Šmolka. „Vojtanovem jsem nedávno projížděl a docela jsem se pobavil. Jejich sádroví čápi a volavky vykukují na kolemjdoucí a kolemjedoucí z trávy u cesty. Před časem to byli trpaslíci, teď ptáci, dřevěné mlýny a nevím co ještě,“ konstatoval. „Na druhou stranu, jsou pilní jako včeličky. To, co by Čech neudělal, oni dělají. Zjistili, kde jsou jaké mezery a vyplnili je,“ uzavřel.

Vojtanovská tržnice se nechvalně proslavila, když při celní kontrole napadl jeden z prodejců příslušníka celní správy nožem. Stalo se tak minulý rok v lednu.

Majitele pozemků, na kterých tržnice stojí, se Deníku opakovaně nepodařilo kontaktovat.