VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Volby ve Františkových Lázních? Stížnosti přišly na jejich organizaci

Františkovy Lázně - Starosta Mlátilík se důrazně ohrazuje, že mu nejde o nějaké ovlivňování výsledků.

7.10.2014 11
SDÍLEJ:

Ilustrační snímekFoto: Deník

 Slovo volby se ve Františkových Lázních důrazně skloňuje s týdenním předstihem. Představitelé dvou tamních seskupení (PRO Poctivě, Rozumně, Odpovědně a ALTERNATIVA PRO FRANTOVKY) zaslali kompetentním úředníkům stížnost na porušení volebního zákona. Poukazují zejména na problémy v organizaci voleb, za kterými má stát současný starosta města Ivo Mlátilík ze seskupení Frant. Lázně sdružení místních. Ten podle nich šíbuje se členy volebních komisí, aby mu to hrálo do not. Ivo Mlátilík se důrazně ohrazuje, že mu rozhodně nejde o nějaké ovlivňování výsledků.

Ve stížnosti se uvádí, že starosta Mlátilík po podání návrhů volebních stran na místa v okrskových volebních komisích svévolně jednak přeházel zástupce stran ALTERNATIVA a PRO, a navíc v komisích navýšil nad zákonný rámec počet členů o své osobní delegáty, aby měl v komisích většinu.

„Usoudili jsme, že došlo k pochybení, které stěžovatelé popsali," uvedl Daniel Matějíček, vedoucí odboru správních agend a krajského živnostenského úřadu. „K odstranění závad při sestavování okrskových volebních komisí vás žádám, abyste zajistil nápravu popsaných pochybení při jmenování členů okrskových volebních komisí," nabádal starostu Mlátilíka. „Pokud bude potřeba, tak nabízím pomoc při proškolení nově sestavených okrskových komisí, respektive předsedů a místopředsedů, za účasti pracovníka Českého statistického úřadu, aby byla jistota, že nebude narušen průběh voleb do zastupitelstva ve Františkových Lázních. Věřím, že došlo pouze k profesnímu pochybení úředníka, jehož chybu ještě můžete napravit, a že se nejednalo o úmysl z vaší strany, jak naznačují stěžovatelé," dodal v dopise adresovaném k rukám starosty Ivo Mlátilíka.

„V zásadě je třeba říci, že jsme se nechovali jinak, než se chovali všichni za posledních dvacet let, a nejen ve Františkových Lázních," řekl Mlátilík. „Kdokoliv projevil zájem o práci v komisích, byl do nich zařazen. A nebyly proti této skutečnosti žádné protesty. V okamžiku, kdy si dva zdejší subjekty stěžují na nadměrný počet komisařů, je třeba si uvědomit, že jsou dvoje volby komunální i senátní. Bude zvýšený nárok na práci, počítání a ostatní náležitosti. Tak jsme navolili další lidi do komisí, aby to zde vše zvládali. Po stížnosti jsem hovořil s krajem i právníky a ti mi doporučili, ne nějakým způsobem nakázali, ale doporučili, abychom ty nadbytečné občany odvolali. Stěžovatelé poukazovali na dávné rozhodnutí v téže věci kdysi v Ústí nad Labem, kde tamní starosta učinil totéž a nanominoval nějaké lidi navíc. Ano, krajský soud tehdy řekl, že starosta pochybil, nicméně to dle soudu nemělo vliv na výsledek voleb. Ani u nás by to výsledek neovlivnilo. Akorát bychom měli vše rychleji sečtené a zpracované. Teď si žel nedovedu představit, jak se to bude dělat v pěti šesti lidech. Inženýrka Blanka Peltrámová, která u nás volby zajišťuje, je nová a v takové situaci se ocitla poprvé. Neměla ve všem úplně jasno, a proto jsem byl informován, že lze navolit až deset členů komisí. Nezlobím se na ni. Chybami se člověk učí, pokud se snažíme věci zlepšovat a nezhoršovat. A pokud šlo o snadnější a rychlejší práci komise, tak je to snad i pro dobro občanů," vyjádřil se starosta Mlátilík. Místopředseda PRO Jan Kuchař uvedl, že budou vždy bojovat proti tomu, když se podle nich bude někdo chovat nezákonně. „A musíme se ozvat, když se jisté osoby dle našeho názoru snaží manipulovat s volbami," řekl.

Autor: Vladimír Kučera

7.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení