Přinese dneska moje dítko ze školy špatnou známku z písemky, nebo vši? S nadsázkou se dá říct, že dáreček v podobě obávaného parazita je možná pravděpodobnější. Navíc jsou tito nepříjemní parazité čím dál odolnější a není jednoduché se jich zbavit.

„Syn chodí do šesté třídy a několikrát do roka mám v žákovské knížce napsáno ze školy varování proti vším," řekla Deníku Hana Navrátilová z Chebu.

„Prozatím patříme mezi ty šťastnější a vešky se nám zatím vyhýbají. Ale to jen díky tomu, že syn má dosti krátké vlasy." A právě vlasy dlouhé pouhý jeden centimetr vším vůbec nesvědčí. „Pokud jde o chlapce, mají rodiče jednoznačné a jednoduché řešení, ostříhat ho," řekla lékárnice.

U holčiček je ale řešení mnohem složitější. „Dcera přišla s vešmi nedávno," zavzpomínala Jarmila z Mariánských Lázní.

„Nejdříve jsem se zděsila, taková ostuda. Pak následoval rychlý poklus do lékárny. Byl to boj a nakonec jsme ho prohráli a obětovali vlasy. Neobešlo se to bez slz, ale jinak to nešlo. Bylo mi to moc líto, Danuška měla vlasy do pasu. Byla jsem nejen smutná, ale také naštvaná. Nezlobím se na školu, ale na rodiče, kteří své zavšivené dítě pošlou do kolektivu."

Problémem je, že prevence neexistuje. Leda že by rodiče dítko ostříhali dohola. Ti, kdo vlasy chtějí, se musí připravit, že se jim v pokrývce veška usadit může. Když už se tak stane, je třeba začít rychle jednat. První kroky by měly vést do lékárny pro odvšivovací přípravek. „Nikdy se vší nezbavíte napoprvé," uvedla jedna z pracovnic chebské lékárny.

„Obvykle to trvá několik dní." Součástí léčby musí být rovněž vyčesávání takzvaných hnid. „Před samotným vyčesáváním je vhodné vlasy namočit, protože na suchých vlasech může parazit lézt a vyhýbat se hřebenu."

V první řadě je podle odborníků v boji proti vším potřeba trpělivost. Pokud ovšem všechny pokusy selžou, neměli by se rodiče stydět obrátit se na lékaře nebo lékárníka.

Školy mají problém. Vši se množí…

V Sokolově zvýšený výskyt vší ve školách nezaznamenali. „Nic extrémního ve školách nemáme. Samozřejmě že se v některých třídách občas objeví, ale není to nic, co by školy nezvládly," říká místostarosta Sokolova pro oblast školství Ladislav Sedláček.

Rodiče i školy se v mnoha případech obracejí se žádostí o pomoc na hygienické stanice. Domněnka, že hygienici vyrazí do škol a domácností, aby tady děti parazita zbavili, je ale mylná.

„Není v naší kompetenci, abychom v rodinách či školách odvšivení prováděli. To také všem volajícím říkáme. Můžeme pouze poradit, jak v likvidaci tohoto parazita postupovat a případně jaké přípravky použít," uvedla Martina Burešová z odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Karlových Varech.

Potřebné přípravky jsou k dostání v lékárnách či v drogeriích.

Problémem ovšem podle Burešové je, že i veš je čím dál odolnější a vůči některým látkám mnohem rezistentnější než před roky.

„Pokud jde o povinnost zbavit děti vší, tak ta leží v současnosti jednoznačně na rodičích. Pokud se vši ve škole objeví, měla by rodiče o tomto výskytu právě škola informovat," dodala.