Pozorování a focení plazů a obojživelníků se věnuje při svých cestách po Evropě, kam vyráží ve společnosti lidí stejného zájmu jednou až třikrát do roka. Mezi jeho nejoblíbenější místa patří Španělsko, kde se od roku 1990 otevřelo několik fakult se zaměřením na studium obojživelníků a plazů.

Oceněnou fotku ještěrky pořídil při pravidelné návštěvě Maďarska, kde se věnuje podrobnému pozorování výskytu plazů a obojživelníků v pohraniční oblasti mezi Slovenskem a Maďarskem. „Tato oblast byla roky opomíjena oběma státy, co se týče ochrany přírody. Dosud dochází k ničení unikátních přírodních lokalit bez předešlého průzkumu přírodních vzácností, v současnosti hlavně na Slovensku. Na maďarské straně již je vyhlášena Národní přírodní rezervace Dunaj – Ipeľ," vysvětluje Robert Csekés.

Zima ve Slavkovském lese se nevzdává, v předjaří Kladskou zasypal sníh
VIDEO: Zima ve Slavkovském lese se nevzdává, v předjaří Kladskou zasypal sníh

Přesto však za svůj doposud největší ochranářský úspěch považuje odborný příspěvek ke zrušení výstavby plánované přečerpávací elektrárny na potoku Litava v katastru obce Plášťovce, v okrese Levice na Slovensku.

O svých cestovatelských zážitcích a zajímavých objevech přednáší také v Praze na aktivech pro zájemce se stejným zaměřením. Od roku 2001 je také členem Teraristické společnosti Praha.

Vedle těchto koníčků už 32 let vede oddíl karate pro děti i dospělé v Mariánských Lázních. „Pokud jsou děti šikovné, tak se oddíl účastní mezinárodních soutěží v Polsku, na Slovensku nebo ve Švýcarsku. Největší úspěch dosáhly děti v roce 2016 ve Švýcarsku, kde v soutěži s plným kontaktem obsadil jeden z žáků třetí místo. Tato soutěž je jednou z nejtěžších ve své kategorií, je na úrovni Mistrovství Evropy, a vedle evropských států tam závodí i Izrael a Kazachstán. Jednou za rok organizuji celorepublikové otevřené závody pro všechny plnokontaktní styly v Mariánských Lázních,“ dodává Csekés.