VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výcvik nám dal před 15 lety zabrat. Nebylo to lehké jako dnes

Cheb - Jan Držmíšek žije v Chebu už více než 30 let. Dostal se sem po ukončení vojenské školy a už tu zůstal.

21.2.2013
SDÍLEJ:

JAN DRŽMÍŠEK (na snímku vlevo) se společně se svými přáteli z Klubu sportovního potápění Kajman Cheb vydal v roce 2012 potápět na ostrov Elba v Tyrhénském moři.Foto: Foto: archiv Jana Držmíška

Přes patnáct let se věnuje potápění a celých šest let je předsedou místního klubu potápěčů. Deníku se rád svěřil a hovořil o svém krásném, ale náročném a občas nebezpečném koníčku.

Prozradíte, jak jste se dostal ke sportovnímu potápění?

Bylo to někdy okolo roku 1997. Tehdy se chtěl začít potápět můj kamarád a já znal velice dobrého potápěče Zdeňka Zelingra. Protože kamarád nechtěl jít za panem Zelingrem sám, tak jsem šel s ním a tím také začalo moje potápění.

Je rozdíl mezi výcvikem tehdy a dnes?

Musím říci, že tehdy výcvik vedený panem Zelingrem nám dal dost zabrat a nebylo to jako dnes, kdy jedete na dovolenou k moři a vrátíte se s průkazem potápěče. Na tuto problematiku mám ostatně svůj názor a ten není moc lichotivý. Údaje o utonulých potápěčích totiž hovoří jasně. Po půlročním výcviku v bazénu a teoretickém přezkoušení jsem mohl teprve na ponor na volnou vodu. Musím říci, že hned při prvním ponoru jsem měl závadu. Těsnění na vzduchové lahvi netěsnilo a vzduch z lahve utekl. Měl jsem tak možnost si v praxi ověřit, jak důležité je být připraven na co možná nejvíce komplikací, které vás mohou potkat při potápění.

Tuto nebezpečnou situaci jste zvládl. V jakých místech nejraději 'mizíte' pod hladinou a co bylo vaším největším zážitkem?

Tehdy byl se mnou zkušený potápěč Karel Benda, a tak jsme tuto situaci zvládli bez komplikací. Byl to velice poučný zážitek. Potápění je krásný sport, ale jsou s ním spojená rizika, která se nesmí podceňovat. Sám nejsem milovníkem potápění do extrémních hloubek. Nejvíce jsem byl v 50 metrech pod hladinou. Rád se potápím tam, kde je něco vidět, jako jsou například vraky, budovy, zbořeniště, ale hlavně mě zajímá živočišná říše pod vodou. Je krásné vidět veliké ryby či jiné vodní živočichy v jejich přirozeném prostředí. Za jeden ze svých největších zážitků z potápění z našeho kraje považuji nález hlavy rytíře Rolanda v naší řece Ohři pod Chebským hradem v minulém roce. Tato hlava jako i jiné nálezy našeho klubu, které byly vyzvednuty z řeky Ohře, byly předány do místního muzea.

Může se začít potápět kdokoliv? Co pro to musí udělat?

Potápění může dělat každý zdravý člověk. Měl by však projít řádným výcvikem a přípravou a také zdravotní prohlídkou od lékaře, který má oprávnění dělat prohlídky pro sportovní potápěče. Na závěr výcviku je přezkoušení jak praktické z potápění na volné vodě, tak teoretické. To většinou probíhá formou písemných testů. Toto přezkoušení provádějí instruktoři, kteří k tomuto mají oprávnění, a mohou tudíž vystavit průkaz potápěče. V potápění máte různé stupně odbornosti. Vše je podmíněno vaší přípravou a zkušenostmi a samozřejmě složením zkoušek pro určitý stupeň. Já a členové našeho klubu se věnujeme pouze sportovnímu potápění. Samozřejmě jsou potápěči, kteří to mají jako povolání, ale to je úplně jiná kategorie.

Potápíte se celoročně, nebo jen sezonně?

Náš klub se věnuje potápění celoročně. Většina našich členů je schopna se potápět skoro kdekoliv a kdykoliv. Nejsme žádní rekreační potápěči, kteří se tomu věnují jen o dovolené v moři. Ty by asi překvapilo potápění v našich vodách, které já považuji za náročnější vzhledem k horší viditelnosti a také teplotě vody. Rádi se potopíme i v zimě pod led, kdy se však musí dodržovat veškerá bezpečnostní opatření pro tento druh potápění, protože jde o jedno z nejrizikovějších potápění v našich vodách. Má však své kouzlo.

Musíte tedy absolvovat i nějaké tréninky, že?

Ano, přes zimu má náš klub pronajatý jedenkrát týdně bazén, kde si udržujeme kondici a také zkoušíme novou výstroj, kterou si občas koupí naši členové. Také tu provádíme pro zájemce seznámení s potápěním a výcvik jak potápění s přístrojem, tak i na nádech, kterému se u nás věnuje Milan Bouška. Pro zájemce o potápění s přístrojem je velice limitující cena celkové výstroje pro potápěče, která se pohybuje řádově v desítkách tisíc korun. Můžeme jim zapůjčit tuto výstroj, ale postupně si každý musí koupit svoji vlastní.

Jste také členem Klubu sportovního potápění Kajman Cheb. Jaké akce pořádá?

Výhodou pro sportovního potápěče je být členem některého sportovního klubu. Tady na Chebsku je asi nejaktivnější Klub sportovního potápění Kajman Cheb, který vznikl už v roce 1969. Přibližně šest let jsem jeho předsedou. V posledních letech se nám daří pořádat větší klubové akce několikrát do roka. Příchodem jara připravujeme prodloužený víkend, ve kterém navštívíme několik potápěčských lokalit v naší republice a v září na závěr sezony se naši členové vydávají na několik dní k moři. Loni jsme byli například na ostrově Elba, kde jsme provedli několik ponorů, i když nám zrovna počasí nepřálo. Bylo dost větrno a větší vlny nám ztěžovaly potápění. O této akci našeho klubu informoval i Chebský deník, se kterým máme výborné vztahy. Toto potápění opravdu prověřilo odolnost a připravenost každého jedince. Podařila se nám i prosincová akce, nultý ročník 'Zimního plavání v řece Ohři s Kajmanem'. Tato událost se setkala s velkým zájmem mezi potápěči z Karlovarského kraje. Těch se nakonec v řece Ohři sešlo šestnáct a k tomu i několik desítek našich příznivců a přátel.

To je mnoho akcí. Prozradíte, které chystáte letos?

Několik jich připravujeme u nás doma a v září samozřejmě nebude chybět ani několik dní u moře v Chorvatsku. Na prosinec chystáme zimní plavání v řece Ohři s Kajmanem. To, že náš klub je takto aktivní, je zásluha většiny členů klubu. Každý z nás musí pomoci svými znalostmi či zručností. Já věřím, že mám před sebou ještě dost krásných ponorů jak u nás doma, tak i v zahraničí, a doufám, že se vždy všichni vrátíme z akce v pořádku a zdraví.

Autor: Jan Buriánek

21.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení