Další město regionu, které zatočilo s výherními automaty pomocí obecně závazné vyhlášky, je Teplá. Z jejího území se tak odstěhovalo celkem třináct 'beden', které do rozpočtu města ročně přinášely kolem čtyř set tisíc korun. Podle starostky a dalších zastupitelů to však nebylo dostatečné.

Pomohla vyhláška

„Příjmy do rozpočtu města z provozování výherních automatů byly ročně kolem čtyř set tisíc korun," uvedla starostka Teplé Jana Čížková. „Ty byly hlavně z prodeje známek, které musí být na každé z beden nalepeny, a provozu těchto automatů. Město Teplá není prvním a myslím, že ani posledním městem, které se rozhodlo přistoupit k vydání Obecně závazné vyhlášky na zrušení výherních automatů. Jsme v lokalitě, kde je nouze o práci a velké procento lidí je závislé na sociálních dávkách. Jako starostka města jsem též správcem veřejných financí, a tedy musím udělat všechny kroky, které povedou k tomu, že finanční prostředky, které stát dává na živobytí občanům našeho města, neskončí v bednách, ale budou účelně vynaloženy a použity pro blaho těch, kterým jsou vypláceny," dodala s tím, že čtyři sta tisíc, které z automatů plynuly do městského rozpočtu, se nahradí dotacemi, které město může čerpat z programu Cíl 3. Letos starostka požádala o dotaci v hodnotě sedmdesáti tisíc eur.

Podobná vyhláška už několik let platí také ve Františkových Lázních, kde si ji místní nemohou vynachválit.

Petice neuspěla

Skupina provozovatelů výherních automatů v Teplé zkoušela proti vyhlášce bojovat peticí. Tu podle všeho podepsalo přes dvě stovky Tepelských. Platných podpisů však bylo pouze 80, a proto vedení města petici 'smetlo ze stolu'.

Dotčené podniky

„Samozřejmě že nesouhlasíme s vyhláškou, která zrušila ve městě automaty," uvedla jedna z pracovnic restaurace Plzeňka, která si nepřála být jmenována. V zařízení měli pouze jednu výherní 'mašinu'. „Výdělek z automatu, který jsme tu měli, šel na zaplacení části výdajů za provoz restaurace, hlavně na elektřinu," dodala.

Lucie Bartošková, provozovatelka tepelského Sierra clubu, má také s vyhláškou problémy. „Z pohledu hospodského to určitě není dobré. Lidé v této těžké době nechodí do hospody primárně pít. S argumentem, že se kvůli hraní automatů zvyšovala kriminalita, také nesouhlasím. Do mého podniku chodili lidé, kteří na to očividně měli. Měli jsme pět automatů, které vydělávaly na elektřinu a na nájem. Navíc paní starostka na veřejném jednání zastupitelstva řekla, že 400 tisíc z hracích automatů město nepotřebuje, protože má peněz dost. Nevím, co bude dál, zkusím klub provozovat ještě tak dva až tři měsíce a poté uvidím. Možná budu nucená ho zavřít," dodala provozovatelka.

Také majitel Sierra clubu a ještě jedné pivnice v Teplé Martin Gabrik je z vyhlášky nešťastný. Kvůli ní musí pivnici zavřít. Ta bude do budoucna sloužit jako krámek asijských prodejců. „Největší 'podpásovka' byla, že vyhláška začala platit z měsíce na měsíc. My podnikatelé máme určité podnikatelské záměry. Například ve své hospodě jsem investoval do nového vytápění a dalších věcí. Měl jsem tam dva automaty. Tím, že začala platit vyhláška, jsem nucen hospodu zavřít. Bez automatů si bohužel na sebe nevydělá, a investice je zmařená. O práci tedy přijdou i zaměstnanci, nevím, kde si v Teplé najdou práci," dodal Gabrik.

Co je gambling?

Gambling je chorobná závislost na hraní hazardních her s vidinou rychlého zisku peněz. Pravidla her jsou přitom nastavena z dlouhodobého hlediska pro hráče nevýhodně. Z gamblingu vyplývá zásadní narušení mezilidských vztahů, existenční potíže nejen hráčů samotných, ale i jejich blízkých. Zdroj: Wikipedia