Chladné dny a noci znamenají, že se na chebské nádraží opět začínají stahovat lidé, kteří nemají v úmyslu nikam odcestovat. Chtějí se tu ohřát, vyspat a popřípadě něco popít. Zkušenosti s takovými osobami mají zejména pracovníci bezpečnostní agentury, kterou si České dráhy najaly na ochranu před nekalými živly.

„Od června letošního roku děláme na nádraží pravidelné pochůzky a můžu říct, že od té doby značně poklesl počet případů, kdy jsme museli někoho vykazovat,” poznamenal ředitel chebské divize Jaroslav Žahourek. „Do té doby jsme vyjížděli jen na oznámení elektronického systému,” řekl.

„Naše práce je zaměřená především na dodržování zákazu kouření a požívání alkoholu na veřejných místech, občas někoho vykazujeme z kolejiště,” popsal s tím, že agentura se zabývá ještě mnoha dalšími činnostmi, ať už se jedná o fyzickou ostrahu, zabezpečení pořádku na kulturních a sportovních akcích či projektaci a montáž zabezpečovacích systémů.

Nejkritičtější doba bývá na chebském nádraží kolem půlnoci, kdy se budova zavírá, a kolem šesté hodiny ráno, kdy se otevírá. Situaci dokresluje i případ z včerejšího brzkého rána. Pracovník ostrahy spatřil na lavičce v nádražní budově spícího opilce. Nasadil si rukavice a šel spáče vzbudit. Pro každý případ ale nejprve vyhodil do odpadkového koše lahev od alkoholu, kterou měl muž poblíž. „To je pro jistotu, někdy se totiž může stát, že opilci, když jsou agresivní, napadnou ostrahu právě lahví, kterou mají u sebe,” vysvětlil Žahourek. Rukavice jsou také nutností, už jen z hygienického hlediska. Nezřídka jsou totiž opilci pomočení. „Kdo si pak má na ty lavičky sednout,” povzdechl si Žahourek. „Večer to na nádraží uklidí firma a ráno to pak vypadá, jako by na to nesáhli.”

Ovšem vykázat opilce z nádraží není pro pracovníky agentury tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Dotyčný musí budovu a prostor nádraží opustit sám po slovní výzvě. Bezpečnostní agentura nemá takové pravomoce jako policie, aby jej mohla vyvést. Znamená to mít pevné nervy a zachovat klid. „Naše práce přináší stejná rizika jako práce u policie, ale jsme stále bráni jako občané, byť se zbrojním průkazem a certifikátem bezpečnostního pracovníka,” dodal Žahourek.

„Zákaz pití ní na veřejnosti tomu asi vůbec nezabrání. Co se stane, když to poruší? Dostanou pokutu, kterou stejně nezaplatí,” konstatoval Jan Machek z Chebu.