Od nové vyhlášky omezující provozní dobu pohostinských zařízení v Aši si slibovali zastupitelé města snížení výskytu vandalismu v ulicích. Podle zkušeností strážníků městské policie se zatím jejich očekávání nenaplnila. Vandalové řádí bez ohledu na zavírací hodinu restaurací.

„Řešíme stále stejný počet případů,” uvedla strážnice Jana Pecherová. Deník se vypravil se strážníky na noční obhlídku města v době, kdy se měly provozovny zavírat. V noci z pátku na sobotu ovšem byly tyto konkrétní hodiny hned tři. O půlnoci se měla zavřít zařízení, která nemají od města výjimku, ve dvě hodiny zavírala ta s výjimkou a ve čtyři hodiny ta, která provozují živou hudbu s DJ.

O výjimku mohla město požádat ta zařízení, která splnila podmínky bezpečného města, tedy mají u svých provozoven nainstalované kamery se záznamem. „Výjimku už má většina restaurací,” poznamenala Pecherová.

Už krátce po půlnoci je zavřených několik heren, jejichž provozovateli jsou Asiaté. Je veřejným tajemstvím, že většina jich slouží jako pračka peněz. Městští strážníci objíždí město a častěji se vrací na místa, kde se podle jejich zkušeností častěji vyskytují případy vandalismu. Tentokrát je poměrně klid.

Před druhou hodinou ranní, kdy by měly restaurace zavírat, se v ulicích v centru města objevují skupinky osob posilněných alkoholem, které si nezřídka nesou ještě nějakou lahev s sebou. Strážníci je upozorňují na to, že svým pokřikováním ruší noční klid. Ve většině případů se jedná o jim známé osoby.

Zatemnělá okna restaurací napovídají, že ačkoliv je oficiálně zavřeno, za nimi se svítí a zábava pokračuje. Dovnitř ovšem strážníci nesmí.

„Můžeme zkontrolovat, jestli je zamčeno, ale když nás nepustí dovnitř sami, my tam nemůžeme. Co pak musíme udělat je, že oznámíme porušení vyhlášky živnostenskému odboru, který pak případ řeší,” vysvětlil strážník Martin Kunta.

Při kontrole se strážníci zaměřují hlavně na zařízení, kde se schází omladina, u které právě hrozí, že by cestou domů mohla dělat nepořádek. „Jiné je to u hospod, kam chodí štamgasti, tam bývá klid,” uvedl svůj poznatek strážník.

Řada obyvatel města, která vítala novou vyhlášku s nadšením, ovšem pociťuje zklamání z toho, že noční klid se ruší dál. Jestliže dostane restaurační zařízení výjimku, navíc pořádá živou hudbu, zavírá ve volných dnech ve čtyři hodiny ráno. Od šesti hodin pak může opět otevřít.

„Vůbec se mi to nelíbí, ta vyhláška postrádá jakýkoliv smysl,” poznamenal jeden z místních občanů.