Unikátní novinku od této sezony připravilo chebské turistické infocentrum. Návštěvníkům budou půjčovat audiovizuální průvodce. Díky nim si mohou turisté prohlédnout krásy města sami a poslechnout si výklad – a to v pěti jazycích! A nejen to.

Opomíjená skupina? V Chebu ne

„Naprostou specialitou je nahrávka ve znakové řeči pro sluchově postižené turisty,“ podotkla Marcela Brabačová, vedoucí oddělení kultury a cestovního ruchu chebské radnice. A jak je to možné? Stačí se podívat na displej, kde je audio 'přeložené' také do znakové řeči.

Turisty čekají dva okruhy

Audiovizuálního průvodce si budou moci zájemci půjčovat zdarma, na vratnou kauci ve výši 500 korun. Služba je připravená především pro cizince, kteří Chebsko navštěvují nejčastěji. V češtině, angličtině, němčině, holandštině a ruštině si návštěvníci projdou dva okruhy, které sestavil historik Jaromír Boháč. Ten první turisty provede historickým centrem Chebu. Druhá trasa vede i novým městem a návštěvníky zavede třeba na místo, kde stála Eska nebo třeba Rudolfinum.

Přizpůsobí se

Výhodou přístrojů je, že je možné přidávat jak okruhy, tak výběr jazyků. Podle Marcely Brabačové je také obsluha velice snadná.

Přístroje najdou jen v infocentru

Základna s 20 přístroji, které připomínají telefonní sluchátko s velkým displejem, bude právě v chebském turistickém infocentru, které sídlí na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad. První lidé si jej mohou vyzkoušet již v sobotu, kdy bude město Cheb zahajovat novou sezonu.

„To je dobrý nápad,“ souhlasila Chebanka Marie Kolářová. „Určitě by se mi líbilo, kdyby mi tuto službu nabídli někde na dovolené. Člověk se dozví zajímavosti o městě, ale zároveň není závislý na průvodci,“ dodala.

O téměř kouzelné sluchátko se ale nebudou zajímat jen turisté. Už teď se na chebské infocentrum obrátili redaktoři z časopisu pro sluchově postižené, kteří by se rádi o průvodci dozvěděli víc.

Cheb na projekt získal dotaci z Regionálního operačního programu Severozápad ve výši 1,6 milionu korun.