Lékárníci se dali do boje proti drogám. Znak projektu s názvem Nepodporuji výrobu drog lidé mohou vidět i na dveřích lékáren na Chebsku. V takovém místě výrobci pervitinu nepochodí. Medikamenty s pseudofedrinem zde totiž nedostanou.

K čemu projekt je?

„Národní protidrogová centrála chce tímto projektem upozornit širokou veřejnost na problematiku masivního zneužívání pseudoefedrinu obsaženého v léčivech a společně s Českou lékárnickou komorou nabídnout odborné lékárnické veřejnosti možnost deklarovat svůj postoj k problematice výroby a zneužívání drog,“ uvedl Michal Hammer z Odboru metodiky a prevence Národní protidrogové centrály (NPC). Zároveň chce ukázat, že se do problému aktivně zainteresované stany zapojují.

Pervitin z ulic nemizí

Situace je totiž alarmující. Za poslední období se počet lidí, kteří den zpestří metamfetaminem zvyšuje. V současné době by jich v republice mělo být asi 20 900, přičemž jej čtvrtina užívá denně.

S drogami vám pomáhat nebudeme

„Také chceme dát najevo, že takovou činnost podporovat nebudeme,“ uvedla Eugenie Chromá, předsedkyně okresního Sdružení lékárníků v Chebu České lékárnické komory (ČLK). Na dveře lékárny v chebské Evropské ulici si již nálepku dali. „Zatím ji lidé asi nezaznamenali,“ řekla Chromá s tím, že akce ale netrvá tak dlouho. „U nás si pacienti mohou koupit lék s pseudoefedrinem pouze na recept, protože nemáme připojení k centrálnímu úložišti Státního úřadu pro kontrolu léčiv.“ Většina lidí, kteří mají o medikamenty opravdu seriózní zájem, si recept seženou. „Denně k nám chodí průměrně tři lidé, kteří jsou evidentně z prostředí drogově závislých a léky chtějí koupit k výrobě drog. Tací u nás ale nepochodí,“ dodala.

Zapojí se všichni?

Oslovení občané mívali ale stejné obavy: „Mám takový pocit, že by dobrou myšlenku mohli překazit lékárníci, kterým jde víc o zisk, než o svět bez pervitinu,“ uvedl Jaroslav Jelínek z Chebu.

Těžko se končí

Zůstává otázkou, zda tedy takové opatření pomůže. Drogy donutí závislé si je shánět, kde se dá. „Podstata závislosti je v tom, že droga rozhoduje za člověka,“ vysvětloval psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Nedovolí mu s ní skončit, protože se stane jejím otrokem. Člověk ve svém jednání pokračuje, ačkoliv mu to ničí rodinu, zaměstnání či zdraví. Když nám příroda dávala pudy, se závislostmi se nepočítalo. Proto jsou silnější než příroda.“