V kalendáři je čtrnáctého května 2010, devět hodin ráno a na chebském náměstí Krále Jiřího stojí téměř tisíc lidí. Každou chvíli by měl zaznít povel známého fotografa Miro Švolíka, aby se 950 lidí postavilo na své místo. Až Miro Švolík usoudí, že obyvatelé Chebu z ptačího pohledu vytvořili 'devětsetpadesátku', zmáčkne spoušť. A proč stále to číslo? Cheb totiž v příštím roce oslaví své 950. narozeniny, přesněji řečeno výročí od první písemné zmínky.

„Galerie 4 – galerie fotografie připravuje pro toto výročí fotografický projekt, který by se mohl stát českým rekordem a být zapsán do Knihy rekordů České republiky,“ popisoval ředitel G4 Zbyněk Illek, „Vyzýváme chebské občany, instituce, podniky, školy a školky k účasti na tomto projektu.“

A fotografování se na chebském náměstí uskuteční právě 14. května v 9 hodin a v Krajince po skončení fotografování na náměstí. „Obyvatelé města vytvoří svými postavami velkou číslici 950 na náměstí a v Krajince to bude linie utvořená opět 950 účastníky, připomínající každým občanem rok existence města,“ popisoval ředitel. Každý občan, který se fotografování zúčastní, dostane výslednou fotografii podepsanou autorem. Fotografie budou použity na plakáty, pozvánky a další materiály, které vzniknou u příležitosti oslav.

Zájemci se více informací dozvědí v Galerii 4 a v chebském turistickém infocentru. Tato dvě místa také přijímají přihlášky.

Už podle krátké ankety Deníku by o zájemce galerie nemusela mít nouzi. „Je to originální nápad,“ smála se Chebanka Anna Červenková z Chebu. „Možná se zúčastním.“