Nepřeberné množství kanárků, hadů, králíků a spoustu dalších drobných zvířat měli možnost si prohlédnout Ašané o víkendu v ašském Domě chovatelů. Tam se totiž konala Okresní výstava drobného zvířectva. A přilákala spoustu ratolestí, ale také zvědavých dospělých z Aše a okolí.

Největší rozruch vzbudila vystavovaná obří krajta, kterou si poté za účasti chovatele mohl každý odvážlivec jemně ohmatat. Jedním z nich byl také malý Ašan Tomáš Bura. „Nejdřív to bylo docela nepříjemné, jak se kolem mě ten had ovinul, ale pak už to bylo úplně super, bavilo mě to," řekl Tomášek.

Příprava na výstavu zvířat trvá přibližně týden. Na veterinární povolení se však čeká i dva měsíce. „Vždycky začínáme tak týden předem, musíme sem instalovat klece na zvířata a mnoho dalších záležitostí," řekl Jan z Kopanin, který se výstavy účastnil se svými králíky.

Lidem se výstava zvířat líbila, někteří zatoužili si i nějaké odnést. „Chtěla jsem, aby mi maminka dovolila si odnést jednoho králíčka," řekla sedmiletá návštěvnice s blonďatou kšticí Alenka Navrátilová z Aše. „Jenže tady se prý zvířátka neprodávají. Tatínek říkal, že je mají chovatelé moc rádi, že už si je za ta léta oblíbili a nikomu by je neprodali. To úplně chápu," dodala.

Podle chovatelů se dnes ale vůbec nevyplatí chovat drůbež či králíky na prodej, je to prodělečné. Proto se většina z nich věnuje chovatelství čistě ze zájmu. „Myslím, že uživit se tím dnes nedá, je to spíš koníček," řekl chovatel Václav Holub z Lipové. „Jsem chovatel holubů a vystavovat jsem byl na mnoha místech v České republice. Nejvíce se mi líbilo na výstavě v Týništi nad Orlicí," doplnil.

Žádná klec na výstavě nezůstala bez povšimnutí. Jedno zvíře si ale podle dětí zasloužilo zvláštní pozornost. Tím byla malá ovce, kterou si ratolesti s potěšením fotily svými mobilními telefony. „Zaujala mě ta malá ovečka, byla tak sama v klícce," řekl desetiletý Cheban Jakub. Hned jsem si ji musel vyfotit. Další zvířata se mi také líbila. Hlavně ten obří had a barevní papoušci. Slepice byly také zajímavé. Nevěděl jsem, že existuje tolik rozmanitých druhů slepic," dodal.