Jak vypadá sopečná struska anebo výrobky z taveného čediče? Nejen na tyto otázky odpovídá unikátní výstava, která je k vidění v Muzeu Karlovy Vary. Expozice nese název Hory oheň plivající aneb sopky našeho kraje. Výstava představuje sopky z různých, i méně známých úhlů pohledu. Téma sopek je v Karlovarském kraji neustále živé, protože se v něm nachází vyhaslých sopek hned několik.

„Mimo asi nejznámější Komorní hůrku to jsou například Krásný vrch, Podhora nebo Pustý zámek. Celkem tato část výstavy přibližuje jedenáct zajímavých lokalit z regionu,“ vysvětlil kurátor výstavy Jan Matějů. Návštěvníci se dozvědí informace o stavbě sopek, stáří, způsobu vzniku. Je možné si prohlédnout i osahat autentické velkoformátové vzorky hornin z představených lokalit.

„Zájemce potěší zbrusu nové animace sopečné činnosti Šemnické skály nebo Komorní hůrky, které jsou formou filmové smyčky přehrávány na monitoru. Pro děti i pro dospělé jsou v prostorách muzea instalovány interaktivní prvky. Je to například zvonkohra ze znělcových desek nebo hledání otisků listů a minerálů v laharových uloženinách. Malí návštěvníci si mohou vyzkoušet znalosti prostřednictvím pracovních listů dvou úrovní obtížnosti, pro 1. a 2. stupeň základních škol,“ vysvětlil Jan Matějů.

Některé z vystavených kamenů prošly rukama kameníka, který jejich části vyleštil. Zájemci si tak mohou prohlédnout jedinečnou strukturu horniny na vlastní oči. „Expozice mě a moje přátele naprosto nadchla. Ani jsem netušila, kolik sopek se kolem nás nachází. Je to něco úžasného. Líbily se mi i jednotlivé ukázky hornin, na které si člověk může také sáhnout,“ uvedla Marie Čermáková z Karlových Varů.