Školákům – nejen na Chebsku – se blíží letní prázdniny. Momentálně ale velká část žáků myslí na to, jaké známky budou zdobit – či nezdobit – jejich vysvědčení. Krušné období absolvovali ti, kteří museli pracně vylepšovat to, co předešlé měsíce zanedbávali.
V některých případech ale na výborných známkách záleží spíš rodičům než samotným dětem. Pak pro školáka není lehké přinést vysvědčení, které není zcela dle představ rodičů.

Psycholog potvrdil, že důležité je zachovat klid. „Rodiče by si měli s dětmi v klidu promluvit a probrat, kde je problém,“ sdělil psycholog Ján Pobežal z Chebu. „Nejhorší je za vysvědčení trestat. Pro dítě se stane škola rizikovou záležitostí. Ovlivní to citový postoj k procesu vzdělávání. Školák pak může nabýt dojmu, že pokud nebude dobrý, bude automaticky potrestaný,“ dodal psycholog.
„Myslím, že není dobré lpět na samých jedničkách,“ sdělil svůj názor třiatřicetiletý Martin Janoušek z Chebu. „Vím, že jsou předměty, které syna baví a má z nich skvělé známky. Ale vím, že například přírodovědu nemá úplně v lásce a podle toho ten prospěch vypadá. Ale není to nijak dramatické,“ řekl mladý tatínek.

Každoročně odborníci v tomto období pozorují nárůst telefonátů na linky důvěry. Proto připomínají, aby rodiče dali dětem najevo, že stojí při nich.