Myšlenka opravit a znovu odhalit opatovský pomník vzešla z Turistického oddílu Luby, který už má za sebou podobný projekt, kdy vrátil do života pomník padlých ve Výspě. „Památník byl odhalen už v roce 1925 na místě, kde stála místní škola,“ uvedl kronikář města Tomáš Lenc. „Kromě vojáků padlých v boji se na něm objevila i jména nezvěstných a obětí španělské chřipky.“ O to se tenkrát zasloužil lubský sbor dobrovolných hasičů, který na něj uspořádal veřejnou sbírku. Časem ale lidí v Opatově ubývalo, škola byla srovnána se zemí a pomník zůstal opuštěný na nepřístupném pozemku a mnoho lidí o něm nevědělo. Turisté ale ano a rozhodli se jednat.

„Podmínkou památkářů bylo, že uvedeme pomník do původního stavu, včetně zhotovení sochy orlice, která na pomníku kdysi byla,“ přiblížil události předcházející pietní akci Tomáš Lenc. V tom podal pomocnou ruku kastelán chebského hradu Tomáš Dostál, který poskytl dobovou fotografii památníku. „Podle ní jsme pak mohli chybějící prvky nechat doplnit. Všem, kteří se na znovuodhalení podíleli, patří velký dík,“ dodal.

Poctu válečným veteránům vzdali i v jiných částech kraje. Už tradičně se u příležitosti připomenutí konce 1. světové války scházejí v Radyni. Akci zde pořádají občané Radyně a spolek Pod střechou. Pietní akt se uskutečnil za přítomnosti účastníků válek i v Karlových Varech. Hold válečným veteránům vzdal také náměstek hejtmanky Petr Kubis. „V dnešní době mnoho mladých lidí hledá své hrdiny a nachází je v počítačových hrách. Škoda že mladí nejsou tady s námi, aby pohlédli do očí skutečných hrdinů, kteří neváhali bránit svou vlast,“ pronesl na pietní akci.