Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznik „Retromusea" v Chebu už není jen nějakým snem

Cheb - „Raritou expozic bude například první československá napařovací žehlička Eta 205 z přelomu padesátých a šedesátých let," vyzdvihl kurátor průmyslového designu.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Záměr vzniku ojedinělé rarity a osvědčeného lákadla pro místní i turisty chebského ´Retromusea´ už není jen snem několika nadšenců. Foto: Deník/Vladimír Kučera

Záměr vzniku ojedinělé rarity a osvědčeného lákadla pro místní i turisty chebského ´Retromusea´ už není jen snem několika nadšenců. Muzeum životního stylu a designu 60. až 80. let v Chebu v závěru letošního roku (nejpozději v začátku roku 2016) zahájí provoz. Včera budoucí prostory navštívili také odborníci zabývající se nejen průmyslovým designem.

Budoucí ´Retromuseum´ stále hledá zajímavé exponáty. Výstavní prostory vzniknou v bývalém železářství na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad vedle Galerie výtvarného umění (GAVU) v Chebu. Právě ta stojí za zrodem atraktivního projektu.

„Spolupracujeme s mnoha muzei, jako je například Uměleckoprůmyslové muzeum, Národní technické muzeum nebo i Muzeum v Chebu, která nám zapůjčí základ kolekce, protože ve svých depozitářích mají velké množství vhodných předmětů," uvedl ředitel GAVU Marcel Fišer. „Zároveň začínáme budovat vlastní sbírku. A proto se galerie rozhodla oslovit i veřejnost. Máte na půdě věci, které již dosloužily, a vám je přesto líto je vyhodit na smetiště? Galerie nyní shání zejména exponáty do takzvaného prostředí. Uvítá především věci do ´dílny´ nebo do sekce ´dovolená´. Pokud byste něco takového doma měli a rozhodli se to muzeu nabídnout, pošlete nám náhledové fotografie e-mailem na adresu kurátorky sbírky daniela. kramerova@seznam.cz," žádal ředitel GAVU.

Nakonec budou v ´Retromuseu´ podle Marcela Fišera k vidění stovky vystavených objektů. „Raritou bude například první československá napařovací žehlička Eta 205 z přelomu padesátých a šedesátých let," vyzdvihl kurátor průmyslového designu Národního technického muzea Jiří Hulák.

„Rozběhly se stavební práce, v nejbližší době nás čekají výběrová řízení na zařízení interiérů (vitríny, osvětlení). Na 90% máme s muzei dojednány výpůjčky do stálých expozic. Hodně náročná je především administrace grantu z ROPu (regionální operační program)," podotkl Marcel Fišer.

Důležitou součástí expozic budou i obrazovky, na nichž poběží amatérské fotografie zobrazující charakteristické události, které určovaly podobu tehdejšího života. Proto stále hledá GAVU vhodné snímky z rodinných archivů na nejrůznější témata, jako jsou třeba domácí svátky (narozeniny, silvestry, Vánoce, svatby a jiné oslavy), oficiální oslavy (MDŽ, 1. máj, VŘSR, MDD, vítání občánků), poutě, estrády, spartakiáda a sport, škola, vojenská služba, brigády, dovolená, obchod, nakupování, restaurace, bufety, jídelny, vaření a jídlo v domácnosti. „Fotografie by měly být doprovázeny jednoduchým údajem, co je na nich zachyceno, případně doplněny místem, pokud je důležité, a alespoň přibližným vročením. Snímky je buď možno poslat kvalitně naskenované na výše uvedenou mailovou adresu, či přinést přímo do galerie, která je po naskenování opět vrátí. Předpokládáme, že se zasláním fotografií je automaticky spojen souhlas autorů s jejich využitím pro výstavní a publikační účely muzea," upřesnil ředitel žádost.

Inspirací pro vznik chebského ´Retromusea´, jehož vybudování má přijít celkem na 18 milionů korun, je velmi úspěšné Muzeum NDR v Berlíně, které bylo v roce 2008 nominováno na cenu European Museum of the Year Award. „Počítáme s tím, že muzeum by nepřilákalo pouze typické zájemce o umění, ale mnohem širší spektrum návštěvníků. Umístění v Chebu se nám jeví jako ideální. Je to v lázeňském regionu, silně zaměřeném na turistický ruch. Velmi dobré je také vlakové, případně autobusové spojení s Prahou a Plzní, takže Cheb je velmi dobře dosažitelný i v rámci krátkodobého výletu," vysvětlil ředitel Marcel Fišer.

Autor: Vladimír Kučera

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Obal prvních Stínů nad Krušnými horami.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Ilustrační foto.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Pod obraz se zpil školák na výletě

Karlovy Vary – Neskutečných 1,85 promile alkoholu měl v krvi patnáctiletý žák deváté třídy základní školy v Mariánských Lázních, který se pod obraz zpil na výletě do Karlových Varů.

V Teplé budou mluvit o čokoládě

Teplá - Potěšení, lék i přítel, vším tím může být pro své milovníky čokoláda. A právě o ní bude přednáška Život s vášní a čokoládou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení