Několik měsíců se dařilo Katastrálnímu úřadu v Chebu tajit před veřejností krádež dokumentů. Z chebského pracoviště se ztratilo 1529 kusů dokumentů k různým nemovitostem.

Na krádež přišli na úřadě už v srpnu loňského roku. Aby nešířili paniku, ztrátu před veřejností tajili.

„Chtěli jsme zabránit tomu, aby lidé na úřadu zjišťovali, zda to nebyly jejich dokumenty. Mohou být klidní, z jiných institucí jsme získali stejnopisy všech dokumentů, které byly odcizeny,“ uvedla Lenka Waldhauserová z Karlovarského krajského katastrálního úřadu. Pachatel krádeže podle jejích slov sice způsobil problémy chebskému pracovišti a přidělal práci úředníkům, ale vlastníků se jeho čin nijak nedotkne. „Veškeré informace, které byly například v kupních smlouvách, jsou volně přístupné i na internetových stránkách,“ dodala.

„Případ krádeže dokumentů policie řešila,“ potvrdila policejní mluvčí Martina Hrušková. „Odložili jsme ho, protože se nepodařilo zjistit skutečnosti k zahájení trestního stíhání,“ dodala s tím, že pokud důvody k odložení případu pominou, případ bude znovu otevřen.

„Dělat z toho vědu je absurdní,“ okomentovala případ ukradených dokumentů Jana Bublincová z Chebu. „Nevím, třeba mezi těmi ztracenými smlouvami byla i ta moje. Nenapadlo by mě ale běžet na katastr a zjišťovat to. Když jsou někde pohozené třeba zdravotní karty pacientů, tak paniku chápu. Informace z katastru si ale může zjistit kde kdo a bez krádeže. Nedávno jsme potřebovali vědět, kdo vlastní pozemek vedle nás. Na žádost a občanský průkaz nám výpis z katastru úřednice vydala,“ dodala.

Jiného názoru je Marek Neubauer z Chebu. „Pokud se nebudeme moci spolehnout ani na katastr nemovitostí, nemá snad v tomto státě cenu ani něco vlastnit. Co když toho někdo využije, ještěže nemám žádnou nemovitost,“ rozčílil se chebský občan.