„V letošním roce jde o 150 tisíc korun. České dráhy za ně nakoupí elektrická kola," uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil s tím, že kraj na půjčovny přispívá pravidelně.

„Pro půjčovnu v Karlových Varech koupíme dvě elektrická kola a zbytek peněz půjde na vybavení doplňky pro ostatní půjčovny," vysvětlil, kam půjdou krajské finance, Vladimír Omelka z Českých drah.

Cyklopůjčovny v Karlovarském kraji provozuje Krajské centrum osobní dopravy ČD Karlovy Vary od roku 2011 za podpory Karlovarského kraje.

V roce 2013 bylo k dispozici 44 trekingových nebo horských kol v dámské i pánské verzi, včetně dětských bicyklů, a 6 elektrokol.

Půjčovny u železničářů v Karlovarském kraji začínaly na čtyřech místech. Dnes je možné si půjčit bicykl v Mariánských Lázních, Chebu, Františkových Lázních, Aši, Sokolově, Lokti a Karlových Varech na dolním nádraží. „Po domluvě je to možné i na horním nádraží v Nejdku," upozornil Omelka.

Podle něj zatím není ve hře další rozšiřování sítě. „Ta je v celé zemi druhá nejhustší a jako jediní máme elektrokola," poznamenal Omelka

V průběhu loňského roku si kolo od železničářů vypůjčilo přibližně šest stovek lidí. „Jde o úspěšný projekt, který předčil očekávání," pochvaluje si zájem cyklistů Omelka.

O vlastní půjčovně kol pro Karlovy Vary uvažoval před časem i karlovarský magistrát. Nepodařilo se mu však uspět se žádostí o potřebnou dotaci.