Úřady práce přecházejí na nové vyplácení sociálních dávek. Kreditku neboli sKartu, se kterou je možné platit v obchodech nebo vybírat z jakýchkoliv bankomatů, dostanou všichni ti, kterým je vyplácena například podpora v nezaměstnanosti, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek a další. Karta ale není určena pro výplatu důchodů ani nemocenské. Celý systém spravuje Česká spořitelna.

„Myslím si, že to bude pro starší lidi přínosem, protože nebudou muset s sebou nosit velkou hotovost," řekl Josef Pavliňák z Chebu.

Pokud si lidé kartu nevyzvednou, obdrží doporučený dopis. Jestliže ani potom si pro ni na úřad nepřijdou, bude jim výplata dávek pozastavena. Samozřejmě o ně nepřijdou úplně, ale dostanou je, až si vyzvednou sKartu.

Prvních 100 klientů bylo vyzváno k převzetí karty v období od třetího srpna do sedmého srpna 2012. Jednalo se především o ty, kteří pobírají rodičovský příspěvek, a o ženy na rodičovské dovolené. Samotné předání karty je spojeno s podrobným seznámením s možnostmi užívání karty, její aktivací a dalšími službami. „Doufám, že se karty dostanou ke všem co nejdříve," řekla Pavla Vávrová z Františkových Lázní. „Bude to značné ulehčení," vysvětlila.

Nejčastější dotazy klientů ohledně sKarty směřují k procesu aktivace karty, možnosti zadání platebního příkazu, platnosti karty, použitelnosti karty při platbách v obchodě a podobně. Pracovníci úřadu práce jsou připraveni v případě problémů s používáním sKarty poskytnout klientům další poradenství. „Chtělo by to, aby se o novém systému více mluvilo," uvedl Cheban Jiří Jech. „Mnoho starých lidí nebo sociálně slabých nemá přístup na internet, a tak se nic nedozvědí," dodal.

„Ověřovací provoz bude probíhat do poloviny srpna. V této době budou nahrávány další žádosti a data klientů, tak aby co nejdříve po vyhodnocení mohla být spuštěna výroba sKaret naplno," řekla mluvčí České spořitelny Helena Matuszná s tím, že při ostrém provozu by mělo být vydáváno denně deset tisíc karet. Do konce roku by jich pak mělo být 900 tisíc.
Při ztrátě se karta zablokuje zavoláním na bezplatnou linku. O novou kartu lze požádat na úřadu práce. Výroba náhradní karty je ale zpoplatněna částkou 240 korun.

V oběhu budou dva druhy sKaret. Základní (tmavě zelená), která bude pro všechny s výjimkou zdravotně postižených. Bude na ní vyraženo jméno a příjmení držitele, číslo karty a doba platnosti. Druhá, speciální (světle zelená) karta bude určena pro osoby se zdravotním postižením. Bude sloužit jako náhrada za průkazky TP, ZTP a ZTP/P. Tato karta bude obsahovat i černobílou fotografii držitele a informace o stupni výhod.

„Docela se na novou kartu těším, protože se tak dostanu rychleji ke svým penězům," řekla Zdeňka Kůtová z Pomezí nad Ohří.
V Chebu se uskutečnil první pilotní proces, kdy sKarty dostalo 30 lidí. Podle vedoucí pracoviště státní sociální podpory Vlasty Smolové dostává chebský úřad vždy pokyny z Karlových Varů. „Dostaneme svolení nebo pokyn z karlovarského úřadu," řekla. „Potom vybíráme lidi ze seznamu podle toho, jaké dostávají dávky. Začínáme u těch, kteří dostávají státní sociální podporu," dodala.

JANA JECHOVÁ