VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za cikány, kteří chtějí jen razítka, se firma neomluvila

Cheb - Diskriminovaný Rom z Chebu se nedočkal ani náhrady újmy ve výši 50 tisíc korun

19.9.2011
SDÍLEJ:

PAVEL ŠARIŠSKÝ Z CHEBU má v rukou rozsudek Městského soudu v Praze, který potvrdil, že byl diskriminovaný kvůli svému romskému původu.Foto: Deník: Vladimír Kučera

41letý Rom Pavel Šarišský z Chebu zažil diskriminaci na vlastní kůži. Firma IMAGE-N-west, s. r. o., která se jí dopustila, mu měla podle rozsudku Městského soudu v Praze už v prosinci 2007 zaslat písemnou omluvu a náhradu nemajetkové újmy ve výši 50 tisíc korun. Doposud tak neučinila, a navíc se zdá, že úmyslně za sebou maže stopy. Nelze ji kontaktovat.

Pavel Šarišský se u společnosti IMAGE-N-west působící tehdy na Chebsku ucházel v červnu 2005 o zaměstnání. „Šel jsem tam na doporučení Úřadu práce (ÚP) v Chebu,“ vzpomínal Šarišský. „Ucházel jsem se o místo dělníka dřevovýroby a oni se mnou vyběhli, že jsem cikán a beztak mi jde jen o potvrzení a ne o práci. To jsem si nenechal líbit a o mé pravdě nakonec rozhodl i soud. Ovšem po firmě jako by se zem slehla, a to už vůbec nemluvím o penězích nebo písemné omluvě. Prostě nic! Uvažuji, že se opět obrátím na právníky!“

Šarišský si myslí, že společnost dále někde existuje a funguje. Prý v Praze. „Jsou to asi podvodníci. Určitě shrábli nějaké dotace a zmizeli,“ rozčiloval se Šarišský.

Podle výpisu z obchodního rejstříku je jediným zástupcem IMAGE-N-west, s.r.o., jednatel firmy Viktor Lyspukh. Společnost má adresu Podvinný mlýn 2126, Praha 9. Jiný kontakt na ni nelze dopátrat. Tyto skutečnosti potvrdila také Marie Sýsová z Úřadu práce v Chebu. „Firmu IMAGE-N-west, s.r.o., máme v databázi ÚP od roku 2003. V současné době na firmu neevidujeme žádné telefonní ani e-mailové spojení. Známe pouze adresu na sídlo firmy,“ uvedla Sýsová.

Podle rozsudku Městského soudu v Praze, který nabyl právní moci dne 8. prosince 2007, byla jmenovaná společnost povinna kromě 50 tisíc korun zaslat Pavlu Šarišskému do tří dnů od nabytí právní moci tohoto rozsudku doporučený dopis ve znění: „Dne 22. 6. 2005 a 23. 6. 2005 jste se dostavil do naší společnosti IMAGE-N-west, s.r.o., IČ 263594464, se sídlem Obrněné brigády 33, 350 02 Cheb, jakožto uchazeč o zaměstnání na místo dělníka dřevovýroby. Byl jste však odmítnut s tím, že cikáni chtějí jenom razítka a že rozhodně do zaměstnání nebudete přijat, protože jste cikán. Tím jste byl vystaven diskriminaci a byla snížena vaše lidská důstojnost. Za tento neoprávněný zásah do vašeho práva na ochranu osobnosti se vám naše společnost hluboce omlouvá.“

Redakce Chebského deníku napsala doporučený dopis na adresu firmy IMAGE-N-west, s. r. o., k rukám jednatele Viktora Lyspukha, s žádostí o vyjádření k této kauze. Ani po 13 dnech však Lyspukh na tuto formu výzvy nereagoval.

„Chování některých společností s kořeny v bývalém Sovětském svazu na našem trhu práce je opravdu neúnosné,“ vyjádřil se Cheban, který je s případem obeznámen. „Ovšem mám také obavy, že pan Šarišský a jeho blízcí jsou takoví profesionální poškození v kauzách rasové diskriminace. Vždyť i jeho partnerka už za podobný případ vysoudila nějaké peníze. To však stejně nic nemění na neomluvitelném chování společnosti IMAGE-N-west,“ dodal.

Autor: Vladimír Kučera

19.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení