Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za dvacet let se udělalo dost práce, ale také přehmatů

Cheb - Ve městě je dost vysoká kriminalita, není bezpečno v noci na ulicích a to mám na mysli i ty hlavní. Radnice sice buduje na naše město velká díla, ale co je to platné, když jako město máme v zahraničí a i doma velice špatnou pověst.

9.10.2009
SDÍLEJ:

JAN DRŽMÍŠEK rád poznává odlišné kultury, ale mezi jeho hobby patří také sportovní potápění. Rozhovor vznikal právě cestou z potápěčského tréninku. Foto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Zajímavé vzpomínky na revoluční dění v naší republice v listopadu 1989 i na pozdější vývoj neskrývá devětačtyřicetiletý chebský podnikatel Jan Držmíšek. Žádost Deníku o rozhovor týkající se ´Sametových událostí´ i dalšího období neodmítl.

V době takzvané Sametové revoluce jste byl vojákem z povolání. Kde jste sloužil a pokud to lze uveřejnit - v jaké pozici? Určitě však můžete sdělit vaši tehdejší hodnost…

V tomto čase jsem sloužil v Chebu u průzkumného praporu - na štábní funkci a měl jsem hodnost kapitán.

Neměl jste obavy, že vás velitelé pošlou pacifikovat lidi z Chebska a se zbraní v ruce potírat revoluční myšlenky?

Ani ne. Velitelé se spíše na schůzích zaměřovali na to, abychom se do něčeho nepřipletli, a zůstávali neutrální. Jestli na začátku Sametové revoluce nějaké pokyny byly, tak směřovaly jen k úzkému okruhu velení a k ostatním se to ani nedostalo. Řekl bych s odstupem času, že ani takové rozkazy nepřipadaly v úvahu. Nálada v armádě určitě nebyla taková, aby někdo šel se zbraní v ruce proti lidem.

Po změnách v naší republice jste měl také působit v nejrůznějších exotických misích. Můžete o nich říci něco bližšího? Jak se vám osobně změny po roce 1989 v ČR jeví právě třeba s porovnáním úrovně v rozvojových zemích?

Po roce 1989 jsem díky znalosti anglického jazyka působil v několika vojenských misích, a to jak v Africe, tak i Iráku. Zde jsem zastával různé funkce a musel jsem se naučit, jak to chodí v mezinárodních týmech, kde jsem mimochodem byl sám z Evropy. Šlo o respektování jiných kultur, náboženství a zvyků. Myslím, že tyto mise mi daly hodně, co se týče všeobecného rozhledu v zahraniční politice i v politickém životě u nás a také pohled na celkové dění ve světě. Co se týče porovnávání nás a rozvojových zemí - to se hodnotit nedá.V zemích, co jsem já byl, zuřily několikaleté občanské války a nebo jiné válečné konflikty. Překvapil mě akorát Irák, který si po šesti letech všeobecného embarga stále držel jakousi úroveň, přibližnou ostatním arabským zemím, které jsem navštívil. Prakticky se tam dalo koupit vše, co člověk chtěl.

Myslíte si, že se z Česka stal stabilní a silný stát?

Nemám takový pocit! Spíše se trochu obávám budoucnosti. Myslím, že za posledních 20 let se udělalo hodně práce, ale na druhou stranu se napáchalo hodně přehmatů a chyb, které se neřeší a které dále skrytě narůstají.

Jak se vám zamlouvá současná situace v Chebu?

Ta se mě osobně jako občanovi i podnikateli moc nelíbí. V roce 89 nám každý sliboval odborníky namísto stranických funkcionářů, a máte dojem, že to tak je? V Chebu je dost vysoká kriminalita, není bezpečno v noci na ulicích a to mám na mysli i ty hlavní. Radnice sice buduje na naše město velká díla, ale co je to platné, když jako město máme v zahraničí a i doma velice špatnou pověst. Po ´Sametu´ jsme se otevřeli světu, ale mám pocit , že jsme si k ponaučení vzali více toho špatného, než toho dobrého.

VYUŽIJTE UNIKÁTNÍ MOŽNOSTI A ZAVZPOMÍNEJTE S CHEBSKÝM DENÍKEM I VY!

Pamětníky, kteří by se chtěli podělit o své pocity a vzpomínky na události 17. listopadu roku 1989, hledá redakce Chebského deníku. Máme zájem jak o příběhy a nejrůznější postřehy, tak o dobové snímky týkající se našeho regionu. Ozvěte se a promluvte o pocitech, které ve vás datum 17. listopad vyvolává. Vaše příspěvky následně otiskneme. Psát můžete na adresu redakce.cheb@ denik.cz nebo poštou na známou adresu redakce.

Autor: Vladimír Kučera

9.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Robert Fulghum.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Chebští tanečníci opět zabodovali

Cheb - Další úspěšnou misi mají za sebou tanečníci ATK Standard Cheb. Ti se tentokrát představili v Kladně a v Říčanech. A domů se s prázdnou nevrátili.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení